Çiftay altın madeni işçileri grevlerinin üçüncü gününde

Erzincan ve Kayseri'de faaliyet gösteren Kanada menşeli Anagold şirketine bağlı taşeron Çiftay altın madeninin işçileri fiili grevlerinin üçüncü gününde.

Erzincan ve Kayseri'de faaliyet gösteren Kanada menşeli Anagold şirketine bağlı taşeron Çiftay altın madeninin işçileri eylemde. Bugün grevlerinin üçüncü günü olan işçiler; çalışma koşullarının düzeltilmesini, sendikal haklarının tanınmasını, izin haklarının düzenlenmesini ve mesaili sistem nedeniyle düşen ücretlerinin artırılmasını talep ediyor. Öte yandan bazı işçilerin zorunlu olarak ücretsiz izne gönderildiği de ifade ediyor.

Grev eylemi kapsamında kendilerini şantiyeye kapatan işçiler, yemek ve su ihtiyaçlarının da karşılayamadıklarını belirtiyor. İşçiler Evrensel'den Cihan Çelik'e yaptıkları açıklamada, Yemek vermiyorlar, su bile vermiyorlar. Burada kalan suları içiyoruz. Çarşıdan yemek söyledik. Gelen yemeği de içeri almadılar. Bizi şu an aç susuz içeride tutuyorlar. Dışarı çıkmamızı bekliyorlar. Çıkarsak geri almayacaklar. Dün jandarmalar geldi. Pandemi nedeniyle bekleyemeyeceğimizi söylediler. Ancak burasının kamusal alan olmadığını söyledik. Anlayışla karşıladılar" ifadelerini kullandı.

Geceyi maden havzasında geçiren işçiler, bu sabah da işbaşı yapmadı.

GENEL