Çiğ süt fiyatı 5,70 lira olarak belirlendi, üretici mutsuz

Çiğ süt fiyatı 5,70 lira olarak belirlendi, üretici mutsuz

Ulusal Süt Konseyi çiğ süt litre fiyatını 5,70 TL olarak açıkladı. Fiyatlar, üreticileri memnun etmedi.

Ulusal Süt Konseyi çiğ süt litre fiyatını 5,70 TL olarak açıkladı. Fiyatlar, üreticileri memnun etmedi. Üreticiler maliyetleri karşısında litre başına 7 lira 80 kuruş almaları gerektiğini söylemişti. Ancak açıklanan rakam, beklentinin altında kaldı.  

Diğer yandan Tarım ve Orman Bakanlığı bugün çiğ sütte litre başına 20 kuruş olan destek ödemesini 1 liraya çıkardığını duyurmuştu.

 

"Bu rakama şerh koyduk"

Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, yaptığı değerlendirmede; “Biz üretici grubu olarak bu rakama şerh koyduk. Aynı beklentiyi sanayicilerden de bekliyorduk lakin alamadık.  Oy çokluğuyla kabul edildi. Üreticiler en az 6 TL bekliyordu. Ama maliyetlerimizi hesapladığımızda 7,80 TL almamız gerekiyordu. Sanayiciler 6 TL’yi kabul etmedi. 30 Nisan’da fiyatlar tekrar gözden geçirilecek” dedi.

"Nisanda piyasa şartlarına göre yeniden değerlendirilecek"

Ulusal Süt Konseyi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:  

"Bilindiği üzere 29.11.2021 tarihinde 8 Aralık 2021’den itibaren geçerli olmak üzere kalite esaslı soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı 4,70 TL/Litre olarak belirlenmişti. Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesinin görüşü doğrultusunda; 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren Nisan ayı sonuna kadar soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı (çiğ süt destek primi hariç) 5,70 TL/Litre olarak oy çokluğu ile belirlenmiştir. Nisan ayı sonu itibariyle piyasa şartlarına göre tekrar değerlendirme yapılacaktır.

Soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatında; A Sınıfı çiğ sütün dönemine ait protein ve yağ değerleri baz alınacaktır. Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1’lik değişim) için ± 8 kuruş fark uygulanacaktır.”

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler
Emek