Çin roketi kontrolden çıktı her yere düşebilir

Çin roketi kontrolden çıktı her yere düşebilir

Kontrolden çıkan Çin roketinin her yere düşebilme ihtimali var.

Çin tarafından fırlatılan ve gelecekte 'Çin Uzay İstasyonu' için kullanılması planlanan modelleri taşıyan 'Long March 5b' isimli roketin kontrolden çıktığı ve Dünya'ya düşebilme ihtimali olduğu açıklandı. Roketin düşebileceği bölgeler arasında New York, Madrid ile birlikte İstanbul da bulunuyor

Çin’in geçtiğimiz haftalarda uzaya fırlatılan ve yörüngeye yerleşen ‘Long March 5b’ isimli roketi için kritik derecede önemli bir uyarı yapıldı. SpaceNews’ta yer alan habere göre, uzmanlar 21 tonluk roketin kontrolden çıktığını ve Dünya’ya inmesi planlanan alanların dışına düşebileceğini açıkladı.

resim-2021-05-05-224330.png

Harvard Üniversitesi’nde araştırma yürüten uzay bilimci Jonathan McDowell, roket parçalarının kuzey ve güney yarımkürede 41. enlemler arasına düşebileceğini söyledi. 10 Mayıs’tan önce düşmesi beklenen ve 33 metre uzunluğunda olan roketin New York, Madrid, İstanbul ve Pekin, Şili ve Yeni Zelanda için tehdit oluşturduğu belirtildi. Kontrolsüz bir biçimde yerleşim yerine düşmesi halinde onlarca kişinin hayatını kaybedebileceği ifade edildi.

Dünya