Çin uzaylı sinyallerini aramaya başlayacak

Çin uzaylı sinyallerini aramaya başlayacak

Çin’in bir dağın üzerine kurduğu yarım kilometre çapındaki dev çanak anteni yeni bir bilimsel çalışmaya başlıyor

Çin’in bir dağın üzerine kurduğu yarım kilometre çapındaki dev çanak anteni yeni bir bilimsel çalışmaya başlıyor. Çin uzaylı sinyallerini artık FAST isimli dev antenle aramaya başlayacak. Bu dev anten, dünyaya uzaydan gelen sinyalleri dinleyerek uzaylılardan gelmesi muhtemel radyo dalgalarını tespit etmeye çalışacak.

Çin uzaylı sinyallerini aramaya başlayacak. Elbette, bilim insanları, uzak galaksilerdeki uzaylıların dünyaya sinyal gönderdiklerini düşünmüyor. Ancak galaksideki bir medeniyetten yayılacak yapay radyo dalgalarının eninde sonunda dünyaya da çarpacağı beklentisiyle, bu antenlerle durmaksızın uzayı dinliyorlar.

Çin uzaylı sinyallerini aramaya başlayacak

Teleskobun yöneticisi bilim insanı, Ocak’ta devreye giren teleskobun, Çin’in diğer uzay keşif çalışmaları için kullanılmasına karşı çıkıyordu. Bu çalışmalar nedeniyle, çok hassas ayarlar isteyen “uzaylı dinleme” çalışmalarının hasar aldığını dile getiriyordu. Çin bürokratları artık bu şikayetlere kulak vermiş olacaklar ki, teleskobun ana görevi, uzaylı keşfetmek olarak güncellendi.

Yani Çin de, ABD ve Avrupa gibi, artık uzayın derinliklerinde uzaylıları aramaya odaklanmaya başladı.

Bilim insanları, bu tür radyo teleskoplarında, uzak yıldızlardan gelen “şüphe uyandırıcı” sinyallerle kaşılaşabiliyorlar ancak tekrarlanmayan ve devamı gelmeyen bu sinyallerin yıldızlardaki patlamalardan, manyetik değişimlerden kaynaklandığı anlaşılıyor. Gerçekten bir uzaylı sinyali bulmak içinse, doğal görünmeyen sinyalin ikna edici şekilde, çok kez tekrarlanması gerekiyor.

Peki sizce, bilim insanları yakında “uzaylı” bulabilir mi yoksa Çin’in aniden uzaylılara dönen bu ilgisi, Koronavirüs komplo teorisyenlerinin savunduğu, virüsten sonra uzaylılar gelecek iddiasına yönelik bir hazırlık olabilir mi? Çin’in, dünyada devasa bir kriz yaşanırken, önemli bir bilimsel fonunu uzaylılara ayırması, garip değil mi?

Siz uzaylılar hakkında ne düşünüyorsunuz? Onlar aramızda mı, bizimle iletişim kuruyorlar mı, insanlardan saklanıyor mu, yoksa sadece hayal ürünü öyküler mi?

Yeni Ebola Salgını hız kesmeden yayılıyor!

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.