Çin'de yeni virüs alarmı!

Çin'de yeni virüs alarmı!

Koronavirüs, maymun çiçeği derken şimdi de Çin'de, sivri farelerden insanlara bulaştığına inanılan yeni bir virüs ortaya çıktı.

Şimdiye kadar 35 kişide tespit edilen Langya (LayV) isimli henipavirüsün semptomları arasında ateş, yorgunluk ve öksürük olduğu belirtildi.

Çin'in doğusunda hayvandan insana bulaştığı tahmin edilen ve Şantung ve Henan eyaletlerinde en az 35 kişide tespit edilen Langya (LayV) isimli henipavirüs, ortaya çıktı. Virüsün semptomları arasında ateş, yorgunluk ve öksürük olduğu öğrenildi.

35 kişinin virüsü hayvanlardan kaptığı düşünülüyor. Uzmanlar şimdilik virüsün insanlar arasında yayıldığına dair herhangi bir kanıt olmadığını söylüyor. Hakkında ilk bulguların New England Tıp Dergisi'nde yayımlandığı virüsün en çok kır farelerinde görüldüğü aktarılıyor.


"Panik olunacak bir durum yok"
Çin devlet haber kurumu Global Times'a konuşan Singapur'da Duke-NUS Tıp Okulu'nda araştırmacı olan Wang Linfa, virüsün şimdiye kadar ölüme veya ciddi hastalığa yol açtığına dair bir gösterge olmadığını söyledi, "panik olunacak bir durum yok" dedi.

Ancak Wang, doğada bulunan virüslerin insanlara ilk bulaştığı dönemlerde öngörülemeyen sonuçlara yol açabileceğini ve bu yüzden dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

Uzmanlar, virüsün test edilen sivri farelerinin yüzde 27'sinde, köpeklerin yüzde 5'inde ve keçilerin yüzde 2'sinde tespit edildiğini paylaştı. Tayvan Hastalık Kontrol Merkezi Pazar günü yaptığı açıklamada LayV virüsünü yakından takip ettiğini belirtti.


Hayvandan insana bulaşan virüsler sık görülüyor
LayV, hayvanlardan insanlara bulaşabilen, henipavirüs diye adlandırılan bir virüs türü.

Hayvanlardan insanlara bulaşabilen virüsler aslında çok sık görülüyor. Ancak Kovid-19 pandemisinin ardından bu tür virüsler daha çok dikkat çekiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre bilim insanları insanlarda tespit edilen her dört virüsten üçünün hayvanlardan bulaştığını düşünüyor.

Bu virüslerin bir kısmı insanlarda ölüme yol açabiliyor. Bunların arasında Asya'da aralıklarla görülen Nipah virüsü, ve ilk olarak Avustralya'da tespit edilen Hendra virüsü bulunuyor. Birleşmiş Milletler, dünyada iklim krizi ve biyolojik çeşitlilik kaybının etkileri daha çok hissedildikçe buna benzer başka virüslerin de çoğalacağı konusunda uyarıyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık