Cinsel istismarla gündeme gelmişti: Yeni Yaşam Gazetesi Şaban İba’nın yazılarına son verdi

Cinsel istismarla gündeme gelmişti: Yeni Yaşam Gazetesi Şaban İba’nın yazılarına son verdi

Yeni Yaşam gazetesi, adı çocuk istismarıyla gündeme gelen Şaban İba’nın yazılarına son verdiklerini açıkladı.

 

Genç bir trans kadının çocuk yaşta, yazar Şaban İba’nın cinsel istismara uğradığını açıklamasının ardından, Yeni Yaşam gazetesi İba’nın yazılarına son verdiğini duyurdu.

YENİ YAŞAM’DAN AÇIKLAMA

Gazetenin internet sitesinden “Kamuoyunun dikkatine” başlığıyla yapılan açıklamada, "Şaban İba’nın yazılarını durdurduğumuzu kamuoyu ile paylaşıyoruz. Sosyal medyada günlerdir kadınların yaşadığı taciz, şiddet ve tecavüz paylaşımlarına tanıklık ediyoruz. Yine tacizle anılan kimi erkeklerin samimiyetsiz özürlerini görüyor fakat şaşırmıyoruz. Kadınların birbirinden güç ve cesaret alarak başlattıkları ‘#uykularınkacsın’ eylemi sonucu bir Twitter hesabından yapılan paylaşımda gazetemiz yazarlarından Şaban İba’nın da bir tacizde adının geçtiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Özgür basın geleneğinin parçası olan gazetemiz yayına başladığı ilk günden bu yana kadın özgürlüğünü esas alan ve bu temelde kadına yönelik yaşamın her alanındaki şiddet, taciz, tecavüz, katliamlara karşı duran tavrını koruyan yayın çizgisini dün olduğu gibi bugün de sürdürmektedir. Bu temelde Yeni Yaşam Gazetesi olarak yazar Şaban İba’nın yazılarını durdurduğumuzu kamuoyu ile paylaşıyoruz'' ifadeleri kullanıldı. 

Şaban İba tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığını beyan eden trans kadın, Twitter üzerinden şu tweet serisini paylaşmıştı:

 

SENDİKA.ORG’DAN MUSTAFA PEKÖZ AÇIKLAMASI

Öte yandan adı taciz iddialarıyla gündeme gelen Mustafa Peköz’e ilişkin sendika.org’dan da açıklama geldi. Açıklamada, "Konu ile ilgili olarak yazarın da savunması alınacaktır. Bu süre zarfında hakkındaki iddialar netlik kazanana kadar yazarla ilişkimiz askıya alınmıştır" denilmişti.

Kadın