Çip Krizi Türkiye'ye de sıçradı, iki otomotiv devi daha üretimini durdurdu

Çip Krizi Türkiye'ye de sıçradı, iki otomotiv devi daha üretimini durdurdu

Otomotiv sektöründe yaşanan çip krizi giderek büyüyor. Kriz nedeniyle üretime ara veren Ford, Honda, General Motors ve Volkswagen gibi küresel üreticilerin arasına son olarak Fiat ile Peugeot birleşmesinden doğan Stellantis ve Nio da katıldı.

Otomotiv sektöründe yaşanan çip krizi giderek büyüyor. Kriz nedeniyle üretime ara veren Ford, Honda, General Motors ve Volkswagen gibi küresel üreticilerin arasına son olarak Fiat ile Peugeot birleşmesinden doğan Stellantis ve elektrikli araba üreticisi Nio' da katıldı.

Stellantis ve Çinli elektrikli araba üreticisi Nio da küresel çip tedarik sıkıntısından dolayı üretimlerini azaltma kararı alan firmaların arasına katıldılar. Fiat ile Peugeot birleşmesinden doğan Stellantis, cuma günü yaptığı açıklamada, ikisi Kanada'da, biri Meksika'da ve ikisi ABD'de olmak üzere toplamda 5 fabrikasında, mikroçip tedarik sıkıntısı nedeniyle üretimi durduracağını belirtti.

Stellantis de kapanma 4 hafta sürecek

Stellantis, seçili fabrikalardaki üretimin askıya alınmasının ne kadar devam edeceğini belirtmezken, fabrika bölgelerinden birindeki sendika lokali, minivan üretim tesislerindeki kapanmanın dört hafta süreceğini bildirdi. Tesla'nın Çin'deki rakiplerinden olan elektrikli araba üreticisi Nio'da Hefei tesisindeki üretimi beş gün boyunca durduracağını açıkladı ve ilk çeyrekteki araba üretim hedefini 1.000 araç düşürdü.

Devler tek tek üretime ara veriyor

Volkswagen da cuma günü yaptığı açıklamada Meksika'daki tesislerinde paskalya döneminde belirli modellerin üretiminin yapılmayacağını açıkladı. Çip krizinden etkilenen otomobil üreticileri arasında Ford, Honda, General Motors ve Volkswagen da bulunurken, Türkiye'deki Oyak Renault ve Tofaş da üretime ara vereceklerini duyurmuşlardı.

Çip krizi Türkiye'ye de sıçradı 

Oyak Renault Genel Müdürü Dr. Antoine Aoun, bileşen tedarikinde yaşanan küresel krizin Türkiye'ye de yansıdığını belirterek, "Oyak Renault olarak 15- 22 Mart 2021 tarihleri arasında üretime kısa bir ara vereceğiz. Tedarik sorununun üretime etkilerini azaltmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Çevik ve esnek üretim kabiliyetimizle, dış kaynaklı krizlerin etkilerini en kısa sürede aşarak üç vardiyada çalışmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullanmıştı. Tofaş Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamada, üretimin çipte tedarik sorunu nedeniyle 19 Mart-5 Nisan arası duracağını belirtmişti. Yapılan açıklamada, "Söz konusu mikroçiplerin kullanıldığı bazı parçaların yurtdışından tedarik ve teslimat süreçlerindeki aksamalar sebebiyle 19 Mart 2021 akşamı mesai bitiminden 5 Nisan 2021 tarihine kadar iki hafta süreyle fabrikada üretim faaliyetlerine ara verilecek" ifadeleri kullanıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji