Çok nadir görülüyor: Dev hayalet denizanası kameraya kaydedildi

Monterey Körfezi Akvaryum Araştırma Enstitüsü'nden uzmanlar, dev hayalet denizanası (giant phantom jellyfish) denen canlının görüntülerini 30 Kasım'da paylaştı.

ABD'deki deniz biyologları, okyanusların en gizemli yaratıklarından birini kameraya kaydetti. Enstitü, ilk kez 1899'da tespit edilen ve suların derinliklerinde yaşamını sürdüren bu denizanasıyla şu ana kadar yaklaşık 100 kez karşılaşıldığını bildirdi. Araştırmacılar ayrıca, şimdiye kadar yaptıkları binlerce dalışın yalnızca 9'unda dev hayalet denizanası gördüklerini söyledi.

Videosu paylaşılan hayvan, 975 metre derinlikte yakalandı. Açıklamada, hayvanın kubbeye benzeyen vücudunun 1 metreden daha geniş olduğu ve ağız kollarının 10 metre uzunluğa ulaşabildiği bilgisine yer verildi.

Deniz biyologları derin deniz canlılarını görüntülemek için daha önce trol ağı kullandıklarını ancak artık uzaktan kumandalı denizaltılara geçtiklerini bildirdi. Zira trol ağı, suların derinliklerinde yaşayan denizanalarında işe yaramıyor. 

Dev hayalet denizanaları, Arktik hariç bütün okyanuslarda görülse de çok derinde yaşadığı için hakkında pek bir bilgi yok. Uzmanlar, Latince adı Stygiomedusa gigantea olan bu tuhaf canlının, ağız kollarıyla avını tuzağa düşürdüğüne inanıyor.

Denizanalarının, deniz ekolojisinde önem arz etmediği sanılıyordu. Ancak 2017'de yapılan bir araştırma beyni olmayan bu yaratıkların, okyanusların en önemli yırtıcıları arasında olduğunu göstermişti. Bulgular, denizanalarının avlanma becerisinin mavi balinalarla karşılaştırılabileceğini ortaya koymuştu.

Independent Türkçe
 

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekoloji