Cumhur İttifakı'nda 'baraj' krizi: BBP Genel Başkanı Destici'den açıklama

Cumhur İttifakı'nda 'baraj' krizi: BBP Genel Başkanı Destici'den açıklama

Cumhur İttifakı ortaklarından olan Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Hiçbir şekilde baraj olmamalıdır. Seçim barajı sıfırlanmalıdır. Seçim kanunlarının merkezinde demokrasi olmalıdır" dedi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Destici, seçim barajı tartışmalarına ilişki, "Hiçbir şekilde baraj olmamalıdır. Onun için seçim barajı sıfırlanmalıdır. Seçim kanunlarının merkezinde demokrasi olmalıdır" ifadesini kullandı.

Mu varyantı

Koronavirüs salgını ile ilgili açıklamada da bulunan BBP lideri Destici, "Şimdi en son "Mu" varyantı diye bir varyantla karşı karşıyayız. Günlük vaka sayılarına, ölüm oranlarına baktığımızda istediğimiz, beklediğimiz, özlediğimiz düşüşleri göremiyoruz. Vatandaşlarımızdan aşı karşıtı propagandalara itibar etmemelerini istiyoruz" dedi.

HDP'ye kapatılma davası: CHP'yi anlıyoruz. İYİ Parti'ye ne oluyor?

Destici, HDP hakkında açılan kapatma davasına değinerek, "CHP'yi anlıyoruz. İYİ Parti'ye ne oluyor? Hiç siz İYİ Parti Genel Başkanı'nın ya da üst düzey yöneticilerin ağzından HDP'nin PKK'nın siyasi uzantısı olduğunu, PKK tarafından kurulduğunu ve bunun için de kapatılması gerektiğini duydunuz mu? Halbuki bize göre bu bir vatan borcudur. Mehmetçik nasıl o dağlarda terörle mücadele ediyor ve şehit oluyorsa biz de siyasi zeminde bu mücadelemizi yapacağız. Eğer PKK bir siyasi parti kurmuşsa bunun kapatılması için hepimiz ortak bir duruş sergileyeceğiz, bu anlamda Anayasa Mahkemesi'nin de elini güçlendireceğiz" diye konuştu.

AK Parti'nin 2 Eylül 2021'de düzenlediği MYK toplantısı sonrası AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulunmuş ve seçim barajının yüzde 7 olarak netleştiğini açıklamıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika