Cumhurbaşkanı Erdoğan: Açılışını yaptığımız 34 hidroelektrik santralimiz, ülkemize yıllık 2,7 milyar lira ekonomik fayda sağlayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Açılışını yaptığımız 34 hidroelektrik santralimiz, ülkemize yıllık 2,7 milyar lira ekonomik fayda sağlayacak

Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde DSİ tarafından yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralinin açılış töreninde konuşuyor.

Hidroelektrik santrallerin Türkiye'ye yıllık 2,7 milyar lira ekonomik fayda sağlayacağını söyleyen Erdoğan, "Kendilerini 6 yılda amorti edecek hidroelektrik santrallerimiz ardından uzun yıllar ekonomimize katma değer katmaya devam edecektir" dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"34 hidroelektrik santralimiz 653 kw/saat kurulu güce ve yıllık 2.3 kw/saat enerji üretim kapasitesine sahiptir. Yatırım bedeli 16 milyar lirayı bulan bu santraller ülkemize yıllık 2,7 milyar lira ekonomik fayda sağlayacaktır. Kendilerini 6 yılda amorti edecek hidroelektrik santrallerimiz ardından uzun yıllar ekonomimize katma değer katmaya devam edecektir. 

"Su medeniyettir. Suyunuz varsa medenisiniz, yoksa gayrımedenisiniz. Ülkemiz sınırlarını da aşıp denizin altına döşediğimiz borularla Kuzey Kıbrıs'a kadar suyu götürdük. Laf üretmedik iş ürettik. Dere ıslah çalışmalarının sayısını da 5 binden 10 bin 267 sayısına çıkararak hem yerleşim yerlerimizi hem arazilerimizi koruduk. Ülkemizin en büyük kalkınma projesi GAP'ı hızlandırdık. 8 baraj ve 23sulama tesisinden oluşan Silvan projesini de süratle tamamlayacağız. Projenin ana yapısı olan ve Atatürk Barajı'ndan sonraki ikinci büyük eseri olan Silvan Barajı yakında su tutmaya ve enerji, üretmeye başlıyor.

"Neresinden bakarsanız bakın ülkemizin sınırlı su kaynaklarını en verimli şekilde kullanacak yatırımları hızla yaptık yapıyoruz. İklim değişikliği gibi küresel tehditlerin daha çok konuşulmaya başlandığı bu dönemde yatırımların değeri daha iyi anlaşılacaktır.  Biz dünyaya sözümüzü ülkemizi eserlerimizle donatarak söyledik söylüyoruz. Bu konuda da iddialıyız. 

"Şimdi sıra asıl hedeflerimizde yani 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte. 

Ayrıntılar gelecek…

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika