Cumhurbaşkanı Erdoğan İhracatın Şampiyonları töreninde konuştu: YAPTIĞIMIZ İŞİ SADECE PARA OLARAK GÖRMÜYORUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan İhracatın Şampiyonları töreninde konuştu: YAPTIĞIMIZ İŞİ SADECE PARA OLARAK GÖRMÜYORUM

Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Kurulu’nda konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, İhracatı Geliştirme Fonu oluşturulacağını ‘müjde’ diye açıkladı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi 28. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’ne katıldı. Burada konuşan Erdoğan, “Bugün buradan artan ihracatımızın hızına uygun finansmanı sağlayacak yeni mekanizma müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum” dedi, İhracatı Geliştirme Fonu’nun kurulacağını açıkladı.

İhracatçılara seslenen Erdoğan, “Sadece sizlerin erişimine açık bir finansman kaynağı oluşturuyoruz. Bu fon sayesinde ihracatçılarımızın finansmana erişiminde teminat sorunu ortadan kalkacaktır. Bir başka müjde de İstanbul’u bir fuar merkezine kavuşturmak için atacağımız adımdır” ifadelerini kullandı.

Ekonomiye dair beklentilerini de anlatan Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Artan ihracatımızın hızına uygun finansmanı sağlayacak yeni mekanizma kurmakta olduğumuzun müjdesini paylaşmak istiyorum. İhracatı Geliştirme Fonu ile diğer desteklere ilave sadece sizlerin erişimine açık finansman kaynağı oluşturuyoruz. TİM ve ihracatçı birliklerimizin katkılarıyla oluşacak fonla ihracatçılarımızın finansmana erişiminde teminat sorunu ortadan kalkacaktır. Bir başka müjde de İstanbul’u fuar merkezine kavuşturmak için atacağımız adımlar. TİM’nin de yer alacağı fuar merkezini inşallah en kısa sürede ülkemize kazandıracağız. İstanbul’u fuar merkezi ile küresel ticaretin konumuna getireceğiz.

“YAPTIĞIMIZ İŞİ SADECE PARA OLARAK GÖRMÜYORUM”

“Yol, mücadele, dava ve kader arkadaşlarım olarak gördüğüm ihracatçıların daima yanında oldum ve olmayı sürdüreceğim. Kendisi de ticaretten gelen biri olarak bu işlerin öyle oturduğu yerden ahkam kesmekle olmayacağını çok iyi biliyorum. Yaptığımız işi sadece para kazanmak olarak görmüyorum. Ticaret sadece mal alıp satmanın ötesinde misyonlara sahiptir. İhracatçılarımız ticaretle birlikte kültürel ilişkilerimizin de en önemi temsilcileridir. Sizler bu ülkelerin ihracatçı sıfatı taşıyan uçbeyleri, elçilerisiniz. Rabbim hepinizden razı olsun.”

“BU AY YÜZDE 52’LİK REKOR ELDE ETTİK”

“Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak için sürekli yatırımı ve üretimi artırarak, teknoloji ve kaliteyi yükselterek, yelpazeyi genişleterek yoluna devam eden Türkiye’nin en önemli kozu ihracat gücüdür. Bunun için ihracatçı sayımızı önce 150 bine, ardından 300 bine yükseltmeyi hedefliyoruz. Geçtiğimiz yıl ilk 1000 ihracatçı firma arasına 50 ilden temsilci girmesi ihracatın ülke geneline yayıldığının işaretidir. Ağustos ayından geçen yılın aynı ayına göre yüzde 52’lik artışla rekor elde ettik. Net ihracatın büyümeye katkısı 6.9 puan olarak gerçekleşti.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi