Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'ta Türkevi'nin açılış töreninde konuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'ta düzenlenecek BM 76'ncı Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere ABD'ye geldi. Erdoğan, BM Genel Kurulu öncesi New York'taki Türkevi açılışına katılıyor.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta “Yeni Türkevi Binası Açılış Töreni”nde konuşuyor.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Burası BM nezdindeki daimi temsilciliğimize ve New York başkonsolosluğumuza ev sahipliği yapacak. BM binasının tam karşısında, bu denli önemli bir eseri hayata geçirmemiz ayrı bir anlam taşıyor. Türkiye, BM'nin kurucu üyelerinden biri olarak uluslararası barışın ve güvenliğin tesisi için gösterilen çabalara aktik katkı sağlıyor. Küresel sorunların çok taraflılık temelinde çözülmesi için yoğun gayret sarf ediyoruz. Dünya beşten büyüktür diyerek çok kutuplu, çok merkezli, daha adil bir küresel düzeni savunuyoruz.

 

"Türkevi binamız BM'ye, çok taraflılığa, adalete ve barışa olan inancımızın bir sembolüdür. Büyüyen, gelişen ve güçlenen Türkiye'nin diplomatik ağırlığının ve vizyonunun yeni bir nişanesini burada yükselttik. Türkevi binamız, uluslararası toplumdaki yerimizin de bir yansıması olacaktır. Temeline bırakmış olduğum mektubumda da vurguladığım üzere, binamız Türkiye'nin başarı hikayesinin sembollerinden olarak uzunca bir süre hizmet verecektir.

 

"Türkevi, ABD'de yaşayan vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza, akraba ve dost topluluklara da yeni bir çatı olacaktır. Genişleyen imkanlarımız sayesinde başkonsololuk hizmetlerimiz daha verimli şekilde yürütülecektir. Siyasi, ekonomik, kültürel etkinliklere hizmet verecek binamızın gerçek bir cazibe merkezi olarak faaliyet göstereceğine inanıyorum.

 

"Atalarımız, "Bir mekana şeref katan oradaki insanlardır" diyor. Türkevi'nin de içinde çalışacak, yaşayacak, ziyarete gelecek insanların samimiyetle sahiplenmesiyle, hakkını vermesiyle arzu ettiğimiz konuma geleceğini düşünüyorum. Türkevi binamızın kapılarının herkese açık olduğunun altını tekrar çiziyorum.

 

"New York'un örnek binalarından biri olacak yeni Türkevi'nin devletimize, milletimize, Türk-Amerikan toplumumuza, New York'a hayırlı olmasını diliyorum. 

Diyanet İşler Başkanı Ali Erbaş, New York'taki Türkevi Binası'nın açılış törenine katılıp dua etti.

GENEL