Erdoğan’ın basket sahası ihalesi, AKP’nin gözdelerine gitti!

Erdoğan’ın basket sahası ihalesi, AKP’nin gözdelerine gitti!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, danışmanlarıyla basketbol oynadığı saray bahçesindeki spor sahası kapalı hale getiriliyor. İhale, özel olarak davet edilen AKP’nin gözde müteahhitlerinden Siyahbeyaz Mühendislik’e verildi.

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz Ekim ayında sağlığıyla ilgili söylentilerin arttığı günlerde formasını giymiş ve Saray’ın bahçesindeki sahaya çıkmıştı. Bakanları ve danışmanlarının yanı sıra Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Dünya Güreş Şampiyonu Hamza Yerlikaya, eski futbolcu Alpay Özalan’la maç medyada geniş yer bulmuştu.

Erdoğan, 3 Ekim’de paylaştığı mesajda, “Sağlık için spor yapmak çok çok önemli. Ben de haftada üç gün spor yapmaya gayret ediyorum. Harekette bereket vardır” demişti.

21-b Pazarlık usulü tercih edildi

İhaleyi son dönemde barınma sıkıntısı çeken öğrenciler tarafından yoğun olarak eleştirilen yurtların yapımından sorumlu Gençlik ve Spor Bakanlığı gerçekleştirdi. İhalede, kanunun esas usul olarak öngördüğü rekabete imkan sağlayan açık usul yerine olağanüstü haller için düzenlenen istisna maddesi 21-b Pazarlık usulü tercih edildi.

Duyurulmasına gerek kalmadı

İstisna maddesi sayesinde ihalenin kimseye duyurulmasına da gerek kalmadı. Özel olarak davet edilen firmalarla kapalı kapılar ardında 4 Ocak’ta düzenlenen “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içerisindeki açık spor sahasının kapalı spor sahası haileni getirilmesi Yapım İşi” ihalesi jet hızıyla sonuçlandırıldı.

10 milyon 390 bin TL’ye verildi

İhale Saray’ın gözde müteahhitlerinden Siyahkalem Mühendislik’e 10 milyon 390 bin TL’ye verildi.
19 Ocak’ta imzalanan sözleşmeye göre 24 Ocak’ta başlayacak inşaat, 25 Mart’ta tamamlanacak. Saray’ın bahçesinde yan yana bir basketbol sahası, bir tenis kortu ve bir futbol sahası bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika