Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Çakıcı'nın Kılıçdaroğlu'na yönelik sözlerini ve Bahçeli'nin duruşunu da değerlendirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Çakıcı'nın Kılıçdaroğlu'na yönelik sözlerini ve Bahçeli'nin duruşunu da değerlendirdi. Kalın ayrıca, Bülent Arınç'ın Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala çıkışları üzerine "Politika mı değişiyor" sorusunu yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NTV’de katıldığı programda gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Bülent Arınç'ın Demirtaş ve Kavala çıkışı

Kalın, geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç’ın, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın tahliye edilmesi gerektiğine dönük açıklamalarını değerlendirdi. Arınç’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözcüsü gibi konuşmadığını, kendi fikirlerini dile getirdiğini söyleyen Kalın, “Bunları Cumhurbaşkanımıza da ifade ediyorlar. Cumhurbaşkanımız da bunları Yüksek İstişare Kurulu toplantılarında dinliyor” ifadelerini kullandı.

Arınç’ın Demirtaş mevzuunu salt hukuki bir açıdan ele aldığını söyleyen Kalın, “Ama bunun yaşanan siyasi olaylardan bağımsız ele alınması mümkün değil. Kobani Olayları, Çukur Olayları, Yasin Börü ve diğer bütün olaylarla birlikte değerlendirdiğimizde o dönem HDP’nin ve Demirtaş’ın aldığı tavırları ve pozisyonları dikkate aldığımızda, toplumun bir kesiminde de başka bir tepki oluşuyor” diye konuştu.

Alaattin Çakıcı'nın Kılıçdaroğlu'na hakaret ve tehdit içerikli sözleri

Kalın, kendisine organize suç örgütü liderliğinden hüküm giyen Alaattin Çakıcı’nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik tehdit ve hakaret içeren mektubunun sorulması üzerine ise “Hukuki süreç işliyor. Türkiye’de kimsenin kimseyi bu şekilde tehdit etmesi hukuk devleti normları açısından kabul edilebilir bir şey değil” şeklinde değerlendirdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Çakıcı’ya destek vermesini de yorumlayan Kalın, “Sayın Bahçeli’nin Çakıcı’yla eskiye giden dostluğunun olması da onun belki bir vefa duygusuyla söylediği bir şey. Orada kişisel hukuk ile hukukun ortaya koyduğu normlar arasında bir çatışma olmaması gerekir” ifadelerini kullandı.

GENEL