Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'ın Finlandiya ve İsveç açıklaması: Acilen adım atmalarını bekliyoruz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'ın Finlandiya ve İsveç açıklaması: Acilen adım atmalarını bekliyoruz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın Brüksel'deki müzakerelerle ilgili açıklama yaptı.

Kalın, Finlandiya ve İsveç'in NATO başvurusu ve Türkiye'nin endişeleriyle ilgili müzakerelerin süreceğini, Madrid Zirvesinin son tarih olmadığını söyledi. Kalın, PKK'nın faaliyetleriyle ilgili İsveç'in acilen adım atmasını beklediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsveç ve Finlandiya'ya NATO vetosu ile ilgili Belçika'da açıklamalarda bulundu. Kalın, PKK'nın iki ülkedeki faaliyetlerinin sona ermesi gerektiğini söyledi.

Kalın'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Terör örgütlerinin iki ülkedeki faaliyetleri sona ermeli. Ancak ve ancak NATO'nun kurallarının tamamen uyulmasıyla ilgili oldu.

İttifaka üye olan tüm ülkeler bu prosedürleri izlediler. Yunanistan'ın Kuzey Makedonya'nın üyelik sürecini isminden dolayı 11 yıl boyunca boykot etmesidir.


Makedonya bunun yüzünden ülkenin adını değiştirmek zorunda kaldı. Bundan sonra Yunanistan Makedonya'nın üyeliğine "evet" dedi. Dolayısıyla ittifaka üye olmak önemli bir adım. 200 yıllık süreçte tarafsızlığı desteklemiş İsveç için önemli bir adım.

Finlandiya için de önemli bir adım. Türkiye'nin taleplerine dönük yasal düzenlemelerin atılması adına süreç için olması gerekenlerdir. Bu adımları ne kadar hızlı atarlarsa süreç pozitif yönde ivme kazanır."

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Finlandiya ve İsveç'in NATO başvurusu ve Türkiye'nin endişeleriyle ilgili müzakerelerin süreceğini, Madrid Zirvesinin son tarih olmadığını söyledi.


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, PKK'nın faaliyetleriyle ilgili İsveç'in acilen adım atmasını beklediklerini, İsveçli yetkililerin de bu yönde ifadelerde bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Belçika'daki Türkiye, Finlandiya ve İsveç görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada, "PKK ve FETÖ gibi terör örgütleri İsveç ve Finlandiya'daki faaliyetlerini sona erdirmeli" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika