Cumhurbaşkanlığı'ndan yabancı yatırımcı için reklam filmi / Reklam, Türkiye düşmanı provokatör dedikleri BBC ve CNN'de yayınlandı

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından ülkeye yabancı yatırımcı çekmek için hazırlanan reklam filmi; CNN, BBC, Bloomberg gibi uluslararası kanallarda yayınlandı

Son günlerde BBC, Bloomberg, CNN ve Euronews gibi uluslararası kanallarda Türkiye’ye yatırım yapın temalı reklam filmleri dikkat çekiyor. Pandemi sürecinin tüm dünyada çarkları durdurmasının ardından ülkeler, yabancı yatırımcıları ülkelerine çekmek için uğraşıyorlar. Görünen o ki Cumhurbaşkanlığı da bu konuda hararetli bir çalışma içerisinde. 

Reklam filmleri bir yelkenli tekne hikayesi üzerinden yatırımcıları Türkiye’ye yatırım yapmaya davet ediyor. İngilizce olarak hazırlanan reklam filminin altyazısında “Turkey” yerine “Türkiye” yazılmasının tercih edilmesi ise dikkatlerden kaçmadı. 

Turkey yerine Türkiye yazımı ilk kez 2019’da gerçekleşen yerli otomobil TOGG’un tanıtımında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; Made in Turkey değil Türkiye şeklinde düzeltilmesini istemesiyle başlamıştı. 

Filmin metni ise şöyle; 

“İyi bir yatırım yolculuk yapmak gibidir.

O yolculuğa sağlam bir yol arkadaşıyla çıkmak gerekir.

Seninle birlikte mücadele eden, 

Gücüyle fark yaratan, elini taşın altına koymaktan çekinmeyen bir yol arkadaşı.

Tam yol ilerleyebilmen için tecrübesini konuşturan, 

Her zorluğa göğüs geren,

Yeni fırsat yolları gösterebilen bir yol arkadaşı.

Türkiye yıllara dayanan yatırım tecrübesiyle yol arkadaşınız olmaya hazır.

Siz de hazırsanız, gelin birlikte yol alalım, yatırım hedeflerinize birlikte ulaşalım.”

Filmin sonunda ise Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi logosu beliriyor. Yabancı kanalların çok izlenen programlarının sonrasında yayınlanan reklam filmi, “Türkiye, tecrübeli ortağınız” mesajıyla bitiyor.

Medya