Danimarka'da zombi vizon krizi büyüyor!

Danimarka'da zombi vizon krizi büyüyor!

Danimarka, öldürülen milyonlarca vizonun gömüldükleri toplu mezarlardan toprağın üstüne çıkmasının ardından, yeni Tarım Bakanı Mogens Jensen hayvanların kalıntılarını yakmayı plandıklarını bildirdi.

Dünyanın en büyük vizon kürkü ihracatçısı Danimarka, hayvanlarda Kovid-19'un mutasyona uğramış bir versiyonunun bulunmasının ardından, Başbakan Mette Frederiksen, ülkedeki tüm vizon popülasyonunun öldürüleceğini açıkladı. 15-17 milyon vizonun bulunduğu tahmin edilen ülkede şu ana kadar 10 milyon vizonun itlaf edildiği belirtildi.

Fakat, toprağa gömülen vizonların yüzeyin üstüne çıkması ülkede büyük bir endişe yaratıyor. Haftanın başında yayımlanan tüyler ürperten fotoğraflarda, vizonların cesetlerinin çürüme esnasında ortaya çıkan gazlar nedeniyle şişerek toprağan üstüne çıktığı görüldü.

vizon.jpg

ZOMBİ VİZON TEPKİSİ

Danimarkalılar ölü hayvanların fotoğraflarını zombi vizon etiketi ile sosyal medyada paylaşarak, hükümete tepki gösterdi.

YÜKSEK MİKTARLARDA AZOT VE FOSFOR GAZI ENDİŞESİ

Söz konusu durum, mutant virüsle ilgili endişeleri artırmasının yanı sıra, ortaya çıkan büyük miktardaki  azot ve fosfor gazının mezarlık etrafında toprakları zehirleyeceği korkusunu da beraberinde getirdi.

Hükümet, vizonların itlafına gerekçe olarak, geliştirilmekte olan Covid-19 aşılarının, mutasyona uğrayan virüse karşı etkili olamayabileceğini sundu. Ardından Danimarka Tarım Bakanı Mogens Jensen, hükümetin gerekli mevzuatı yerine getirmeden çiftliklerdeki vizonlarının itlaf emrini vermesi suçunu üstüne alarak istifa etti.

vizon-2.jpg

PARLAMENTONUN ÇOĞUNLUĞU YAKMA FİKRİNİ DESTEKLİYOR

Danimarka’nın yeni tarım bakanı Rasmus Prehn, itlaf edilmiş vizonları toğraktan çıkarıp yakılmasının planladığını açıkladı. Ancak, Prehn böyle bir hareketin ülkenin çevre kurumunun onayına ihtiyacı olacağını belirtereki "Duyduğum ilk günden beri sahip olduğumuz vizon sorunundan yakarak kurtulmak istiyordum” dedi. Bununla birlikte, fikrin tartışıldığı Danimarka parlamentosunun çoğunluğu bu fikri destekliyor.

Bu hafta, ülkenin ortasında yer alan  Holstebro askeri kompleksindeki toplu gömü alanında  yüzlerce hayvan cesedi yeniden ortaya çıktı. Türler ürperten fotoğrafarı sosyal medya hesaplarında paylaşan  Danimarkalılar ölü hayvanların  fotoğraflarını zombi vizon etiketi kullanarak sosyal medyada paylaşarak, hükümete tepki gösterdi.

"KOVİD-19 SÜRECİNİ DÜZGÜN YÖNETEMEDİK"

Geçtiğimiz gün Danimarka’da yayın yapan TV2’ye konuşan Başbakan Mette Frederiksen, vizonlar için gözyaşlarını tutamadı. Hükümetin Kovid-19 sürecini düzgün bir şekilde yönetemediğini kabul eden Frederiksen, milyonlarca vizonun katledilmesinden dolayı özür diledi.

Katıldığı programda gözyaşlarını tutamadığı görülen Mette Frederiksen, “Ortaya çıkan olaylardan sonra özür dilemek için bir nedenim olduğunu düşünüyorum. Bu durum için özür diliyorum, çünkü bir çok hata yaptım” diye konuştu.

220'Yİ AŞKIN KİŞİ YENİ VİRÜSLE ENFEKTE OLDU

Ülkede 220’yi aşkın kişi Cluster-5 adı verilen mutasyona uğrayan yeni tip koronavirüsle enfekte oldu ve Kuzey Jutland’da yaşayan 250 bin kişi karantinaya alındı.

Dünya