Darbe girişimi sonucu gözaltında tutulan Mali Cumhurbaşkanı istifasını açıkladı!

Darbe girişimi sonucu gözaltında tutulan Mali Cumhurbaşkanı istifasını açıkladı!

Mali'de dünden beri devam etmekte olan askeri hareketlilik sonu alıkonulan Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita, istifasını açıkladı.

Askeri darbe girişimiyle alıkonulan Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita, "Kan dökülmesini istemiyorum" diyerek istifa etti. Akşam saatlerinde bir grup asker tarafından konutundan alınarak başkent Bamako'ya 15 kilometre mesafedeki Kati garnizonuna götürülen Keita, devlet televizyonuna yaptığı kısa konuşmada, orduyu düzeltme konusunda başarısız olduğunu söyledi.

'KAN DÖKÜLMESİNİ İSTEMİYORUM'

Meclisi ve hükümeti de feshettiğini kaydeden Keita, "İktidarda kalmak adına kan dökülmesini istemiyorum" ifadesini kullandı. Darbe girişimiyle alıkonulan Mali Cumhurbaşkanı Keita istifa etti

HUZURSUZLUK MAYIS'TA BAŞLADI

Ülkede mayıstan bu yana düzenlenen Keita karşıtı gösterileri, Anayasa Mahkemesinin mart ve nisanda düzenlenen 2 turlu genel seçimin resmi sonuçlarını açıklarken, geçici sonuçlara göre seçilemeyen 31 vekilin kazandığını duyurması tetiklemişti. Eski Yüksek İslam Konseyi (HCIM) Başkanı İmam Dicko'nun başını çektiği, muhalif siyasi partiler ve çok sayıda sivil toplum örgütünün oluşturduğu M5 RFP platformu, 5 ve 19 Haziran'da yüz binlerce kişinin katılımıyla geniş çaplı protesto gösterisi yapmıştı. Portestolarda 11 kişi hayatını kaybetmişti.

BM'DEN 'SERBEST BIRAKIN' ÇAĞRISI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Mali'de askerlerin Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita ve diğer kabine üyelerini acilen serbest bırakması yönünde çağrıda bulundu. BM'nin resmi internet sayfasında yer alan açıklamada, Genel Sekreter Guterres'in "Mali Cumhurbaşkanı Keita derhal ve koşulsuz serbest bırakılmalı." ifadesine yer verildi. BM Genel Sekreteri Sözcülüğü Ofisi'nden daha önce yapılan yazılı açıklamada da Mali'deki barışı koruma misyonu, barış gücü MINUSMA ve Genel Sekreter dahil, BM Genel Merkezi'nin Mali'deki durumu çok yakından takip ettiğine değinilmiş, "Genel Sekreter Antonio Guterres tüm Mali halkını ülkenin demokratik kurumlarının bütünlüğünü korumaya çağırıyor" değerlendirmesine yer verilmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem