Delta varyantına rağmen: Antalya'da turist patlaması

Delta varyantına rağmen: Antalya'da turist patlaması

Rusya ve İngiltere'de Delta varyantı patlamasın rağmen Antalya'ya sadece temmuz ayının ilk 4 gününde gelen turist sayısı geçen yılın temmuz ayını geçti.

Bu yılın ilk 6 ayında Antalya'da, turist sayısı 1 milyon 550 bine ulaştı.  Temmuzun ilk 4 gününde, geçen yıl aynı ayda gelen toplam turist sayısından daha fazla ziyaretçi ağırlandı. Antalya'ya geçen yıl temmuzda 226 bin turist gelirken, bu sene temmuzun 4 gününde 235 bin sayısına ulaşıldı.

Antalya’ya en çok turist Rusya, Almanya ve İngiltere’den geliyor. Rusya ve İngiltere’de ise Delta varyantı rekor kırdı. Türkiye’de başta sağlıkçılar olmak üzere ilk etapta aşı vurulanlar Sinovac aşısı vurulmuştu. Sinovac’ın Delta varyantına karşı etkili olmadığı iddia ediliyor. Antalya’da yaşanan turist patlaması bu sebeple salgının kontrolden çıkmasına neden olabileceği için endişe yaratıyor.  

İngiltere ve Rusya'da Delta varyantı

İngiltere ve Rusya'da, koronavirüsün mutasyonu olan delta varyantı vakalarında rekor artış yaşandı. İngiltere'de son 1 ayda 150 binden fazla yeni delta varyantı tespit edildi. Moskova'da ise vakaların yüzde 90'ı delta varyantı.  

İlk defa Hindistan’da görülen delta varyantı İngiltere’de vakaların yüzde 90’ını oluşturuyor. Delta varyantının 2 kat daha bulaşıcı olduğu da belirtiliyor.

İngiltere Halk Sağlığı Kurumu`nun paylaştığı verilere göre 2 Haziran’da 12 bin civarı olan delta varyantı, 30 Haziran tarihinde 162 bin seviyesine ulaştığı bildirildi.

Moskova'daki vakaların yüzde 90'ı delta varyantı

Moskova’da vakaların yüzde 90’ını delta varyantının oluşturduğunu belirten Rusya Sağlık Bakanlığı, 1 Temmuz’da yaptığı açıklamda 679 kişinin hayatını kaybettiğini  ve son 24 saatte de 697 kişi daha eklenerek ülkede kaydedilen en yüksek sayıların olduğunu da belirtti.