Demirtaş "reddettim" diyerek duyurdu: Öcalan'ın yerine geçmemi istediler

Demirtaş "reddettim" diyerek duyurdu: Öcalan'ın yerine geçmemi istediler

Sincan Cezaevi'nde görülen Kobani Davasının 19. duruşmasında savunma yapan Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın kendisiyle görüşmek istediğini söyleyen Demirtaş, “Bizden geri adım ve teslimiyet beklemesinler. Bana Öcalan’ın yerine geçme teklifi yapıldı, reddettim. Biz biziz, Öcalan Öcalan’dır. Öcalan’ın Ortadoğu siyasetini etkileyecek gücü ve misyonu var, biz de parlamentoda çözüm aktörüyüz” dedi.

Kobani Davasında yargılanan Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Sincan Cezaevi Kampüsünde görülen davanın 19. duruşma periyodu 7.oturumu kapsamında yaptığı savunmada önemli açıklamalarda bulundu.

Öcalan'ın yerine geçme teklifi yapıldı

Savunmasını, tutuklu bulunduğu Edirne Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS üzerinden yapan Demirtaş, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın kendisiyle görüşmek istediğini belirtti. "Bizden geri adım ve teslimiyet beklemesinler" diyen Demirtaş, "Bana Öcalan’ın yerine geçme teklifi yapıldı, reddettim. Biz biziz, Öcalan Öcalan’dır. Öcalan’ın Ortadoğu siyasetini etkileyecek gücü ve misyonu var, biz de parlamentoda çözüm aktörüyüz" ifadelerini kullandı.

Seni başkan yaptırmayacağız

HDP’nin eski eş genel başkanlarından Figen Yüksekdağ ile MYK üyelerinin de yargılandığı davada Demirtaş, bazı söylemlerine getirilen eleştirilere de yanıt verdi. 7 Haziran seçimleri sonrası, “HDP koalisyon kurmayı kabul etseydi bunlar başımıza gelmezdi”, “Seni başkan yaptırmayacağız’ demeseydi bunlar başımıza gelmezdi” eleştirileri ve Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dolmabahçe Mutabakatını kabul etmiyorum” açıklamalarına yanıt veren Demirtaş şöyle konuştu:

“Ben henüz ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ dememişim. Ne demek Çözüm Süreci bitti, ne demek tanımıyorum? Dolmabahçe koltuk düzenine kadar Erdoğan’ın bilgisine sunuldu. Biz de dedik ki ‘kabul etmiyoruz’, bitmez. 12 defa gitmişiz, görüşmeyi kabul etmemiş. Yurt dışına çıkarken, ‘Kürt sorununu buzdolabına kaldırdık’ dedi. 7 Haziran seçimleri bitti. Davutoğlu partimizi ziyarete geldi, kendisine koalisyona hazır olduğumuzu söyledik. Yetmedi, Celal Doğan’ı bizatihi Saray’a görüşmeye gönderdik. ‘Seçim bitti, parlamento oluştu. Yeniden süreci başlatalım, yeni anayasayı ise beraber yapalım’ dedik. Celal Bey geri döndü ve Meclis’teki odamda oturduk. Doğan, yüzü kızararak ‘Senin için ağza alınmayacak şeyler söyledi’ dedi. Bizi tehdit etmek kimsenin haddine değil. Kimseye boyun eğmedim, eğmeyeceğiz.”

Apo'dan da örgütten de talimat almadık

PKK lideri Abdullah Öcalan’dan Çözüm Süreci’nde talimat almadığını kaydeden Demirtaş, “Biz İmralı’ya gittiğimizde yemek gelirdi. Heyetimiz yemeğe başlamadan Öcalan kaşığını kaldırmazdı. Sizler seçilmiş insanlarsınız, önerilerimi sunuyorum’ derdi. ‘Uygun görürseniz’ derdi. Örgütten de talimat almadık, almayız. Devletten de almadık, almayız. Bizim amirimiz halktır. Bu saçma sapan dosyaya dair mahkemeniz hiç değilse geri kalan arkadaşlarımızla tahliye değerlendirmesi yapsın” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.