Demirtaş’tan ‘erken seçim’ mesajı: Her duruma hazır olunmalı!

Demirtaş’tan ‘erken seçim’ mesajı: Her duruma hazır olunmalı!

Cezaevinde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erken seçime ilişkin konuşan Demirtaş, "AKP erken seçime gitmek isteyebilir; her duruma hazır olmak gerekir." dedi.

MHP - AKP ittifakına da ilişkin konuşan Demirtaş, MHP'nin AKP'den faydalarak devletin kontrolünü ele geçirmeye çalıştığını ancak bunda başarılı olamayacağını söyledi.

Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Halkların Demokrat Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Reuters'a konuştu. Yeni Yaşam gazetesinde yer alan habere göre muhalafete 'demokrasi ittifakı' kurma çağrısı yapan Demirtaş, HDP'nin kapatılması girişimini ise "muhalefeti bölme amaçlı bir tuza" olarak nitelendirdi.

"DEMOKRASİ İTTİFAKI SON DERECE KIYMETLİ OLACAKTIR"

Muhalefet partilerinin 'ortak demokratik değerler üzerinde anlaşarak 2023 seçimlerini beklemeden, şimdi bir ittifak kurması gerektiğini' belirten Demirtaş, "Demokrasi için omuz omuza mücadele etmek isteyen bütün partiler biraraya gelmeli" dedi. Demirtaş, "Baskı, zulüm ve yıkım her geçen gün artıyor. Dolayısıyla bir seçimi beklemeden, bugünden itibaren kurulacak bir demokrasi ittifakı son derece anlamlı ve kıymetli olacaktır" ifadelerini kullandı.

"ERDOĞAN KURUCU İLKELERİNİ BİR KENARA BIRAKTI"

Demirtaş, HDP'yi kapatma yönündeki girişimin de Erdoğan ve AKP'nin kendi kurucu ilkelerini bir kenara bıraktığına işaret ettiğini belirtti. "AKP ve Erdoğan bütün kurucu ilkelerini bir kenara bıraktı" diyen Demirtaş, "Dolayısıyla, parti kapatmalara dair ilkelerinden vazgeçmeleri de şaşırtıcı değil. İktidarda kalmak için yapmayacakları şey yok. Ve evet tüm bunlar siyasi seçeneklerinin azaldığını gösteriyor" ifadelerini kullandı. Demirtaş, "Kapatma davasının amaçlarından biri, muhalefet arasında tartışma yaratmak, muhalefeti zayıflatmak ve bölmek. Muhalefet bu tuzağa düşmemeli" dedi Demirtaş, kapatma girişiminde MHP'den gelen baskının bir rol oynayıp oynamadığına ilişkin soruya ise "MHP'den ne kadar baskı gelirse gelsin, nihai kararı veren kişi her zaman Erdoğan, bunu unutmayın. Dolayısıyla, bütün sorumluluk Erdoğan ve AKP'dedir" yanıtını verdi. Demirtaş, MHP-AKP ilişkilerine dair yorumunda da, MHP'nin 'giderek daha fazla baskı uyguladığını', 'AKP'nin kendilerine bağımlığından faydalanarak devletin kontrolünü ele geçirip yeniden şekillendirmek istediklerini' söyledi. Demirtaş, "Ama bunda hiçbir zaman başarılı olamayacaklar" dedi.

"ERKEN SEÇİME HAZIR OLUNMALI"

Erken seçim ihtimaliyle ilgili bir soruya ise Demirtaş şu yanıtı verdi: "Ekonomik kriz topyekûn bir çöküşe yol açmadan önce erken seçime gitmek isteyebilirler. Çünkü eğer ekonomik kriz büyük ölçüde derinleşirse toplumsal patlamalar yaşanabilir. AKP bundan kaçınmak için erken seçime gitmek isteyebilir. Her durumda hazır olmak gerekir."

"MORALİM YERİNDE"

Demirtaş, cezaevinde olmanın kendisini nasıl etkilediğine ilişkin soruya yanıtındaysa, "Çok iyi, güçlü hissediyorum ve moralim yerinde. Vicdanım rahat. Neyse ki halkın parasını çalmaktan dolayı hapiste değilim" dedi. Demirtaş, cezaevi koşullarının genel olarak iyi olmadığını ve pandemi nedeniyle durumun zorlaştığını belirtti.

"HALKIMIZA GÜVENİYORUM"

Kendi dava sürecine ilişkin soruya yanıtında "Adaletsizlik ne kadar derin olursa olsun bizi kimse çok uzun yıllar hapiste tutamaz" diyen Demirtaş şöyle devam etti: "Tabii ki nihayetinde aklanacağız. Fakat buna biraz daha zaman var. Hukukun üstünlüğünü ve yargı bağımsızlığını sağlamak sadece siyasi atmosferde bir değişimle mümkün olur, bu da bir hükümet değişikliği ile. Bunu halk başaracak. Bu nedenle, tahliye olmayı mahkemelerden değil halktan talep ediyorum. Halkımıza güveniyorum."

Politika