Depremin vurduğu İzmir imar barışında birinci sırada

Depremin vurduğu İzmir imar barışında birinci sırada

İzmir Seferihisar açıklarında gerçekleşen deprem tüm Türkiye'yi sarstı. Ege Bölgesi ve İzmir'in deprem riskinin yüksek olduğu biliniyor. Bununla birlikte İzmir, "İmar Barışı" uygulamasına nüfusa oranla en çok talebin olduğu illerin başında geliyor.

6,9'luk depremle sarsılan ve 25 vatandaşın hayatını kaybettiği İzmir, imar barışı uygulamasına nüfusa oranla en çok başvurulan il olmuştu.

İzmir Seferihisar açıklarında gerçekleşen deprem tüm Türkiye'yi sarstı. Ege Bölgesi ve İzmir'in deprem riskinin yüksek olduğu biliniyor. Bununla birlikte İzmir, "İmar Barışı" uygulamasına nüfusa oranla en çok talebin olduğu illerin başında geliyor. Sözcü'nün haberine göre, 10 milyon 79 bin kişinin yararlandığı imar barışından en çok yararlanılan şehir 1 milyon 747 binle İstanbul olurken, onu 811 bin 452 ile İzmir takip etti. İzmir özelinde ise imar barışı başvurularının en yoğun olduğu ilçeler sırasıyla: Bornova, Buca ve Karabağlar oldu. Depremin en çok yıkım ve hasara neden olduğu ilçe olan Bayraklı'da 34 bin kaçak yapının imar barışıyla yasal hale geldi. İzmir'de kaçak binaların imar barışından devletin kasasına 2 milyar 150 milyon lira girmişti.

GENEL