Depremzede tatlıcı, işine Konya'da devam ediyor

Depremzede tatlıcı, işine Konya'da devam ediyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerde evleri hasar gören 4 çocuklu Çevik ailesi, yerleştikleri Konya'nın Karapınar ilçesinde hayatlarına tatlıcılıkla devam ediyor.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerde evleri hasar gören 4 çocuklu Çevik ailesi, yerleştikleri Konya'nın Karapınar ilçesinde hayatlarına tatlıcılıkla devam ediyor.

Kahramanmaraşlı Mustafa Çevik, eşi ve dört çocuğuyla depremden sonrasında bir süre kentte kaldı. Çocukların ufak olması sebebiyle Karapınar'da yaşayan kardeşinin yanına gelen Çevik, burada bir eve yerleşti.

Kardeşinin teklifi üstüne Kahramanmaraş'ta tatlı yapmış olup sattığı kamyoneti Karapınar'a getiren Çevik, belediyenin yer göstermesiyle tekrardan çalışmaya başladı.

Mustafa Çevik, AA muhabirine, 6 Şubat'taki depreme Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu ilçesi Pınarbaşı Mahallesi'nde bulunan 8'inci kattaki evlerinde yakalandıklarını, sarsıntıyla uyandıklarını söyledi.

Kalkıp küçüklere bakmak için odalarına gittiğini dile getiren Çevik, "Sarsıntı hafifledikten sonrasında eşim kızlarımızın yanına gitti, ben de öteki odadaki küçüklere baktım. Koridora toplandık. Sarsıntı devam ediyordu. Eşim 'çıkalım' dedi ama ben sakinleştirmeye çalıştım. Sarsıntı sakinleşince üzerimize bir şey alıp merdivenlerden indik. Evimiz şu an ağır hasarlı." dedi.

Çevik, ilk gün arabaların içinde kaldıklarını, daha sonra diğer aile üyeleriyle müstakil bir evde toplandıklarını belirtti.

O müstakil evde bir hafta kaldıklarını dile getiren Çevik, "Orada şartlar zor olduğu için kentten ayrıldık ve Konya'ya geldik. Karapınar'da Cemal Koçer bize evini açtı, Allah razı olsun. O evde 7-8 gün kaldık, daha sonra daha büyük bir eve geçtik." ifadesini kullandı.

Kahramanmaraş'ta seyyar aracında tatlı üretip sattığını anlatan Çevik, şunları kaydetti:

"Karapınar'daki kardeşimin tavsiyesiyle, memlekete gittik seyyar satıcılık yaptığım kamyonetimi Karapınar'a getirdik. Hayat devam ediyor, ekmek davası var. Yapabileceğimiz en iyi iş kendi işimiz. Arabayı aldık, geldik. Vatandaşlarımız, Karapınarlılar depremzedelere çok yardımcı oluyor. Bir haftadır tezgah açıyorum. Depremin psikolojik yaraları kısa zamanda sarılabilecek gibi görünmüyor. Şuna seviniyoruz ki sonuçta barınacağımız bir evimiz, bir işimiz var. Çalışmak iyi geldi ama ailem deprem psikolojisini daha atlatamadı. Geceleri halen deprem oluyor hissi devam ediyor. Depremde kardeşimin kayınvalidesi, amcamın kızı ve damadını kaybettik."

"Allah devletimizden razı olsun"

Çevik, "Barınma imkanım olsa Kahramanmaraş'ta bu işimi devam ettirmek isterim ama şu an şartlar zor olduğu için buradayız. Maraş'ımız düzeldiği zaman tekrar döneceğiz memleketimize. Eşim de memleketimize dönmek istiyor. Allah devletimizden razı olsun." diye konuştu.

Sanayide Çevik'in satış yaptığı bölgede esnaf olan Bayram Bilici de "Karapınar halkı olarak gelen misafirlerimize kucak açtık. Herkes yardım etti. Mustafa ağabey de tezgahını açtı. Elimizden gelen yardımı yapmaya çalıştık." ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.