“Devleti bilenler ilk kez karşılaşıyor; alacağını istiyorsan, indirim yapacaksın”

“Devleti bilenler ilk kez karşılaşıyor; alacağını istiyorsan, indirim yapacaksın”

Saygı Öztürk, tıbbi cihaz alanında tedarikçilere 3.5 yıldır ödeme yapılmamasıyla ilgili, Sağlık Bakanlığı'nın ilaç firmalarına gönderdiği yazıda indirim istediğini ve sağlanmaması durumunda ödemenin yapılmayacağının bildirdiğini yazdı.

 

Sözcü gazetesi Saygı Öztürk, kamu hastanelerinin ilaç ve tıbbi cihaz alanında tedarikçilere 3.5 yıldan ödeme yapmamasıyla ilgili bir yazı kaleme aldı. Yazısında Sağlık Bakanlığı'nın tıbbi cihaz üreticileri ve ilaç firmalarına yazı gönderdiğini belirten Öztürk, "Devletten alacağını tahsil etmek istiyorsan, indirim yapacaksın. İndirim yaptın yaptın, yapmazsan alacağın ödenmeyecek. Devleti bilenler, böyle bir durumla ilk kez karşılaşıyor" yorumunu yaptı.

FERAGATNAME İSTEDİ

Öztürk'e göre, firmalara alacağından feragat etmeleri istenen yazı şöyle: "Bakanlığımız Strateji Geliştirme Başkanlığı'nın duyurusuna istinaden Müdürlüğümüz ve bağlı sağlık tesislerine 31.08.2020 tarihi itibari ile tek düzen muhasebe sisteminde muhasebe kayıtlarına alınmış olan borçlar için; -İlaç alımlarına ilişkin Gerçek ve Tüzel kişilerden alınacak feragatname doğrultusunda talep edilen alacak tutarından yüzde 6 indirim yapılarak kalan tutarın yüzde 40' ı Ekim 2020 döneminde, kalan yüzde 60' ı ise Ocak 2021 de ödenmek üzere. -Tıbbi sarf malzeme alımlarına ilişkin Gerçek ve Tüzel kişilerden alınacak feragatname doğrultusunda talep edilen alacak tutarından yüzde 25 indirim yapılarak kalan tutarın yarısı Ekim 2020 döneminde diğer yarısı ise Ocak 2021' de ödenmek üzere Bakanlığımızca gerekli planlama yapılacaktır. Feragatnamede bulunmak isteyen firmalar için feragatname ve dilekçe örneği yazımız ekinde olup feragat dilekçeleri ile birlikte ivedilikle ilgili sağlık tesisine müracaat etmeleri gerekmektedir. Gereğini bilginize önemle rica ederim."

"VAY ÜLKEMİZİN HALİNE"

Konuyla ilgili, "Belli bir kırım yapıyor, devlet olarak fiyatı en uygun bulunan firmadan ilaç, tıbbi malzeme alınıyor" yorumunu yapan Öztürk, "Üniversite hastanelerine firmalar tıbbi cihaz vermek istemiyor. Ne demek, 3.5 yıldır borcun ödenmemesi. Devlet hastaneleri 16 aydır borçlarını ödemediği gibi şimdi de 20 milyar liralık borcun yaklaşık 5 milyar lirasını kesmek istiyor. Bu insanlar size zorla mı tıbbi malzeme sattı? Hem alacaklarını ödemeyeceksiniz, yıllar sonra da 'Alacağının dörtte birinden vazgeçersen, kalanı iki taksitte öderiz' diyeceksiniz. Vay ülkemizin haline" ifadesini kullandı.

"YÜZDE 25 İNDİRİM DAYATMASI YAPILIYOR"

Öztürk'e konuşan İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş ise firmaların nasıl bir baskıyla karşı karşıya kaldığını şöyle anlattı: "Devlet yönetiminde olmayanları şimdi görüyoruz. Tedarikçilerden sağlanan yaklaşık 20 milyar tutarındaki malzeme, Kamu İhale Yasası'na göre firmalardan alınmış olmasına rağmen indirim dayatması yapılması, olacak iş değildir . Ayrıca 3.5 yıldır alacaklarına tahsil edemeyen firmaların sadece resmi enflasyonla kayıpları yaklaşık yüzde 40'ı buluyor. Bir de yüzde 25 indirim dayatması yapılıyor."

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika