Dikkat: Bankaların Bitcoin (BTC) Ve Kripto Para Borsalarına Aracılık Etmesi Yasaklandı Mı?

Dikkat: Bankaların Bitcoin (BTC) Ve Kripto Para Borsalarına Aracılık Etmesi Yasaklandı Mı?

Merkez Bankası “Ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına dair yönetmelik” yayınladı.

Ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına dair yönetmelik yerli borsaları vurdu mu?

Yönetmelik alım satım ilişkilerinde kripto varlıkların kullanımını yasaklamasının yanı sıra kripto varlık ticareti imkanı sunan borsalar ile bankalar arasındaki ilişkiyi kısıtlayan maddeler de içeriyor olabilir. Zira bu maddeye istinaden “bu madde sadece Papara gibi ödeme hizmeti kuruluşlarını kapsıyor, bankaları kapsamıyor” şeklinde iddialar ortaya atılsa da işin aslı farklı olabilir.

Yönetmeliğin 4. maddesi kripto para borsaları ile bankalar arasındaki para transferlerini açıkça yasaklıyor.

“Ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların kullanılmaması

MADDE 4 – (1) Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremez, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamaz.”

(2) Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemez.

 

Görüleceği üzere bankalar kripto para borsalarına gönderilecek ve çekilecek fonlara artık aracılık etmeyecek.

Yerli kripto para borsalarını bu yönetmeliğe nasıl bir tepki vereceği bilinmezken, yönetmeliğin yürürlülük tarihinin 30.04.2021 olduğu unutulmamalı.

 

Yatırımcıların kafa karışıklığını gidermek adına daha detaylı anlatmak gerekirse, 4. maddenin 1. fıkrasında “Ödeme hizmeti sağlayıcılarının ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremez, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamaz.” deniliyor.

Peki kim bu ödeme hizmeti sağlayıcıları?

Merkez bankasının sitesinde yayınlanan bir metine göre bankalar da bu alana giriyor.

fe0f3694-411e-498c-9e26-1923fc817b73.png

Ödeme hizmeti sağlayıcılarının kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sağlayamayacağı açıkça düzenlenmiş. Buradaki kilit nokta yönetmeliğin çok geniş bir yasak getirerek “herhangi bir hizmet” ifadesini kullanmasıdır.

Yönetmelikten anlaşıldığı kadarıyla yatırımcılar bu tarihten sonra kripto para borsalarındaki varlıklarını banka hesaplarını çekemeyecek ve borsalara bankalar aracılığıyla para yatıramayacak.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir. 

Ekonomi