Diyanet İşleri Başkanı, hutbeye elinde kılıçla çıktı, İlahiyatçı Cemil Kılıç saydırdı

Diyanet İşleri Başkanı, hutbeye elinde kılıçla çıktı, İlahiyatçı Cemil Kılıç saydırdı

Diyanet İşleri Başkanı hutbeye elinde kılıçla çıkıp hutbe okuması tartışmaları beraberinde getirdi. Emevi dönemine göndereme olarak nitelen harekete ilişkin sert eleştiriler geldi.

Aysofya'daki cuma namazı sırasında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hutbeye elinde kılıçla çıktı.

Ayasofya  Camii'ndeki ilk cuma hutbesini, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş okudu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hutbeye elinde kılıçla çıktı. Osmanlı ta­rihi boyunca kılıçla fethedilen şehirlerde en az bir camide Cuma hutbesine kılıçla çıkıldı ve ona dayanarak hutbe okundu. 

 

İlahiyatçı Cemil Kılıç saydırdı

 Ali Erbaş, hutbeye elinde kılıçla çıkmasına İlahiyatçı Cemil Kılıç ateş püskürdü Kılıç Sosyal medya hesabından Erbaş'ın hareketini dini açıdan yorumlayarak şöyle dedi:

Bütün dinler barış vaadiyle doğdu. Ancak bir süre sonra savaşın sözde kutsal nedeni oldular. İnsanlığın dincilere tutsak düşen dinlerden çektiği nedir Allah aşkına?!

Tıpkı Muaviye'nin cami kürsülerinden ehlibeyte lanet okutması gibi bugün de kürsülerden Cumhuriyet'in kurucusuna ad vermeden lanet okunuyor.

Maaş karşılığı namaz kıldıran birinin arkasında namaza duracak kadar İslam'dan habersiz değilim. 

Ayasofya'ya 3 imam 5 müezzin atanmış. Bir camiye neden birden fazla görevli atanıyor? 1 imam 1 müezzin neden yetmiyor? Aynı anda birden çok cemaat ve birden çok ezan mı okunacak? Yağma Hasan'ın böreği...

Erbaşın hareketine Yanardağ'dan da tepki geldi

Gazeteci Merdan Yanardağ "Olacak şey değil.. Ayasofya'yı, toplumu birleştirecek bir üslupla açmak yerine., onu müze yapanlara lanet okuyarak başladılar. Toplumu yine böldüler.. Ben mi yanlış duydum; Ali Erbaş, "vakf mallarına, vakfiyelere dokunanlar, yanar, lanetlenir" dedi.. Kime lanet okudu?" yorumunda bulundu.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.