Diyanet'ten 81 ile ‘Çav Bella’ talimatı

Diyanet'ten 81 ile ‘Çav Bella’ talimatı

İzmir’de kimliği belirsiz kişilerce yapılan eylemle cami hoparlörlerinden 'Çav Bella' çalınmasının sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığı 81 ilin valiliğine

İzmir’de kimliği belirsiz kişilerce yapılan eylemle cami hoparlörlerinden 'Çav Bella' çalınmasının sonrasında flaş gelişme. Diyanet İşleri Başkanlığı 81 ilin valiliğine resmi yazı ile talimat gönderdi.

Diyanetin gönderdiği yazıda, merkezi ezan sistemi kullanıldığı ancak zaman zaman bazı illerde merkezi ezan sisteminin frekanslarına yetkisizce müdahale edildiği belirtildi.

Diyanet'in gönderdiği taliamatta göre, cami ve mescitlerde bulunan ezan sisteminin elektrik bağlantılarının ezan ve salâdan 5 dakika önce aktive edilecek. Salâ ve ezan bitince ise kapatılacak.

81 İLİN VALİLİĞİNE YAZI GÖNDERİLDİ

İzmir’de kimliği belirsiz kişilerce cami hoparlörlerinden “Çav Bella” çalınmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı 22 Mayıs 2020 tarihinde 81 ilin valiliğine resmi yazı gönderdi.

Cumhuriyet'te yer alan Seyhan Avşar imzalı habere göre ilgili yazıda şu ifadelere yer verildi.

“Birbirine yakın camilerde okunan ezan seslerinin karışıklığını önlemek amacıyla ezanı güzel okuma yeterliliğini haiz müezzinlerimizin merkezdeki bir camiden okunan ezanın diğer camilere ulaştırıldığı merkezi ezan sistemini uzun süredir kullanmaktayız” ifadeleri yer aldı.

'CİHAZLAR EZAN İLE SALÂNIN BİTİMİNDE KAPATILACAK'

“Zaman zaman bazı illerimizde kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından merkezi ezan sistemlerinin frekanslarına yetkisizce müdahale edilmek suretiyle sabote edildiği ve minare hoparlörlerinden cami ve temsil ettiği değerlerle bağdaşmayacak birtakım yayınların yapıldığı görülmektedir Benzer sabotajların tekrar yaşanmaması için merkezi ezan sisteminden istifade eden cami ve mescitlerdeki alıcı cihazlar veya amfilerin elektrik bağlantıları ezan ve salâdan 5 dakika önce aktive edilecek, cihazlar ezan ile salânın bitiminde kapatılacaktır."

Etiketler :

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yaşam