Doctor Strange'e 'eşcinsel karakter' yasağı

Doctor Strange'e 'eşcinsel karakter' yasağı

Marvel yapımı "Doctor Strange in the Multiverse of Madness" filmi, eşcinsel bir karakter içermesinden dolayı Suudi Arabistan'da ve diğer birçok Arap ülkesinde artık yayınlanmayacak.

Variety'nin haberine göre, Suudi Arabistan sansür yetkilileri, istedikleri değişiklikler Disney tarafından onaylanmadığı için filmin krallıkta gösterime girmesine izin verilmedi.

"The Baby-Sitters Club" oyuncusu Xochitl Gomez tarafından oynanan yeni kahramanın, çizgi romanlardakine uygun olarak filmde de eşcinsel olduğu belirtildi.

ABD'de ve ülkemizde 6 Mayıs'ta vizyona girecek olan "Doctor Strange in the Multiverse of Madness", Körfez ülkelerinde 5 Mayıs'ta vizyona girecekti fakat bu bölgede seks, eşcinsellik ve dini konularla ilgili veya bunları içeren filmler sansür kurallarına uymak için rutin olarak yeniden kurgulanıyor.

Suudi Arabistan'daki izleyiciler yakın zamanda, eşcinsel bir çiftin yer aldığı Marvel'ın "Eternals" filmi ile "West Side Story" filmini de izleyemediler. Sansür talepleri de reddedildiği için, filmler vizyona girmemişti.

"Doctor Strange in the Multiverse of Madness" (Doctor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında) Kuveyt ve Katar'da da yasaklansa dafilm, sansür konusundaki tutumunun biraz daha esnek olduğu bilinen Birleşik Arap Emirlikleri'nde vizyona girecek.

Önceki ve Sonraki Haberler
Magazin