Doktorlardan mezar taşlı kampanya

Doktorlardan mezar taşlı kampanya

Aslı Kayabal / Milanoİtalya’da Ulusal Hekimler Federasyonu sıra dışı bir kampanyaya imza atarak sanal ortamda gerçek dışı önerilerle tedavi olanların yaşamının mezarda son bulacağı uyarısında bulundu. 10 Mayıs'ta Roma’da...

Aslı Kayabal / Milano

İtalya’da Ulusal Hekimler Federasyonu sıra dışı bir kampanyaya imza atarak sanal ortamda gerçek dışı önerilerle tedavi olanların yaşamının mezarda son bulacağı uyarısında bulundu. 10 Mayıs'ta Roma’da tanıtımı yapılacak kampanya, İtalya’da son birkaç yıldır sayıları tırmanan aşı karşıtları ve alternatif tıbbın takipçilerini sağlık konusunda doktorun merkezi rolünü anımsamaları için uyarıyor.

Mezar taşlarının yer aldığı afişleri hazırlatan Ulusal Hekimler Federasyonu, sanal ortamda yayımlanan gerçek dışı haberlerin hasta hekim ilişkisini zedelediğine ve kültür düzeyi yüksek kesimler de dahil olmak üzere alternatif çözümlere yönelenlerin sayısının ciddi boyutta arttığına dikkat çekiyor.

Kampanya için hazırlatılan afişlerden birinde mezar taşında, “Kanseri bikarbonatla tedavi ettim, bu nedenle şimdi buradayım'' mesajı verilirken bir başka afişte yine mezar taşında “Anne ve babam otizmden korktukları için beni aşılatmadı'' yazısı dikkat çekiyor.

6x3 metre boyutundaki afişler, önce başkent Roma’da tanıtılacak, kampanya daha sonra 14 büyük şehirde vatandaşlara öncelikle doktorlara danışın mesajı verecek. 2017’de Censis Assosalute’nin yaptığı bir araştırmaya göre Çizme’de 15 milyon İtalyan, küçük sağlık sorunları konusunda her türden bilgi ve çözümü sanal ortamda arıyor. 1990’lı yıllarda dünyaya gelen gençlerin yüzde 36.9’u, hekime gitmek yerine internete yöneliyor. Roma’daki basın konferansında bu araştırmayı yürüten Censis, özellikle gençler ve sağlık konusuna odaklanacak.

Kampanya, sanal ortamda yayımlanan sağlık haberleri konusunda titiz bir seçim yapılmasına ve güvenilir kaynakların okunmasına vurgu yapacak.

Kampanya için hazırlanan afişlerden bazıları şöyle:

htmlimage.jpg

"Kanseri sodyum bikarbonatla tedavi etmeyi denediğim için şimdi buradayım."

htmlimage-001.jpg

"Anne ve babam otizmden ürktüğü için beni aşılatmadı."

htmlimage-002.jpg

"Günde 6 yumurta tüketilmesini öneren diyetle kilo verildiğini okudum."