Dolar 14 TL’yi geçti sosyal medya birbirine girdi

Dolar 14 TL’yi geçti sosyal medya birbirine girdi

Uzun bir süredir yükseliş aşamasında olan dolar 14 TL’yi geçti ve büyük bir panik havası ortaya çıktı.

Merkez Bankası duruma müdahale etmek için hızlıca dolar satışı gerçekleştirdi. Sadece son 2 hafta içerisinde Merkez Bankası 4 defa dolara doğrudan müdahale etti. 2014 yılından beri böyle bir olay daha önce hiç yaşanmamıştı.

Normal şartlarda Merkez Bankası dolara doğrudan müdahale etmez. Bunun yerine çeşitli anlaşmalarla doların ateşini düşürmeye çalışır. Ancak bu defa öyle olmadı. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre dolara müdahale edildi. Fakat bu müdahale etme daha çok doğrudan dolar satımı şeklinde oldu. Yani Merkez Bankası elindeki doları satarak rezervini eritti.

Yaşanan gelişmeler ile birlikte dolar 14,46 seviyelerine kadar yükseldi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bu hafta içerisinde yılın son para politikası kurulu toplantısını yapacak. Burada küçük bir değerlendirmede bulunmak gerekiyor.

Dolar 14 TL'yi geçti

Normal şartlarda her zaman için piyasaya yapıcılar bir kararı önceden duyup buna göre pozisyon alır. Muhtemelen Merkez Bankası bu hafta faiz indirim kararı alacak. Piyasanın bunun fiyatladığı tahmin ediliyor. Ancak burada asıl önemli olan konu sürecin belirsiz bir şekilde devam etmesi.

Amazon 1,28 milyar dolar para cezasıyla karşı karşıya

Dolar 14 TL’yi geçti haberleri sosyal medya platformlarında da birçok kişi tarafından paylaşıldı. Özellikle Twitter üzerinden yapılan paylaşımlar son derece ilginç. Mesela Özgür Demirtaş yaptığı Twitter paylaşımında geçen hafta dolar 14 seviyesine gelmesin diye yapılan dolar satışının boşa gittiğini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji