Dolarda sert yükseliş

Dolarda sert yükseliş

Dolar kurunda yaşanan artış eğilimi bugün de devam etti. Haftaya 5,81 seviyesinde başlayan dolar kuru, artan jeopolitik risklerle birlikte 5,88’in

Dolar kurunda yaşanan artış eğilimi bugün de devam etti. Haftaya 5,81 seviyesinde başlayan dolar kuru, artan jeopolitik risklerle birlikte 5,88’in üzerine çıktı.

ABD Senatosu’nda "Ermeni Soykırımı" iddiasıyla ilgili tasarının onaylanmasının ardından, Türkiye-ABD ilişkilerinde tansiyonun yükselmesi doların TL karşısında yükselişine neden oldu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İncirlik ve Kürecik üslerini kapabileceklerini açıklamasının da etkisiyle dün güne 5.79 civarında başlayan dolar 5.88’in üzerine yükseldi. Merkez Bankası’nın 200 baz puan faiz indirimi yaptığı 12 Aralık’tan bu yana Türk Lirası diğer gelişen ülke para birimlerinden daha fazla değer kaybetti.

Merkez Bankası Temmuz’dan beri politika faizini toplam 1200 baz puan indirimle % 12’ye çekti.Rabobank Stratejisti Piotr Matys ABD’li yetkililerin Erdoğan’a sert tepki vermesi durumunda dolar/TL’nin Ekim’de gördüğü zirve seviye 5.93’e kadar yükselebileceğini öngördü.