Dördüncü doz aşı muamması: Tabip odalarından tepki

Dördüncü doz aşı muamması: Tabip odalarından tepki

Sağlık Bakanlığının dün bir anda dördüncü doz aşı uygulamasına geçmesi ve hemen ardından bu uygulamadan geri adım atması tepkilere sebep oldu.

Sağlık Bakanlığı, dün bir anda 65 yaş üstüne ve bazı meslek gruplarına dördüncü doz aşı hakkı verdi. Hiçbir açıklama yapılmadan geçilen bu uygulama kafalarda karışıklık yarattı ve tepki çekti. Gelen tepkilerin ardından bakanlık bu uygulamadan geri adım attı. Ardından, verilen dördüncü doz aşı hakkının yurtdışına çıkışlar için dilekçeyle yapılan başvurularda verileceği ancak meydana gelen bir hata sebebiyle herkese açıldığı öğrenildi. Akşam saatlerinde ise e-nabız üzerinden yurtdışı seyahat için yeniden dördüncü doz imkânı getirildi. Bakanlığın aşı sayfası bir gün içinde üç kez değişmiş oldu.

"Aşı karşıtlarının ekmeğine yağ sürmek"

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’a konuşan Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Muharrem Beytemür, bu durumun ‘aşı karşıtlarının ekmeğine yağ sürmek’ olduğunu savundu. Beytemür, „Bunlar vatandaşın tereddüdünü de artıran uygulamalar. Belirsizlik, sürekli fikir değiştirme, bilimsel dayanağı olamayan kararlar tereddüdü artırıyor. Karar alırken çok dikkatli olmak lazım“ ifadelerini kullandı.

"Ciddiyetsizlik"

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Osman Küçükosmanoğlu ise uygulamanın ‘ciddiyetsizliğin’ bir göstergesi olduğunu savunarak, „Bizim doktor gruplarımızda randevular açılınca 4. doz aşıyı yaptıranlar vardı. Bazıları ‘bekleyin’ demişti. ‘Ben randevu alamıyorum’ diyen de oldu“ diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık