Döviz kurlarındaki hızlı yükseliş teknoloji tutkunlarında nasıl bir senaryo bekliyor?

Döviz kurlarındaki hızlı yükseliş  teknoloji tutkunlarında nasıl bir senaryo bekliyor?

Merkez Bankası’nın aldığı faiz indirimi sonrasında dolar adeta uçuşa geçti. Peki akıllı telefonlar zamlanacak mı?

Son günlerde dolar kurundaki hareketlilik son Merkez Bankası kararının ardından iyice arttı. Merkez Bankası tarafından alınan faiz indirimi kararı sonrasında 9.2 TL seviyesinde olan dolar kuru bir anda 9.5 TL’ye dayandı. Geçtiğimiz gün ise 9.5 seviyesi de geçildi.

Peki döviz kurlarındaki bu hızlı yükseliş sonrasında teknoloji tutkunlarını nasıl bir senaryo bekliyor? Malum ülkemizde teknoloji söz konusu olduğunda önceliği döviz kurlarına verebiliriz. Çünkü pek çok teknoloji ürünü yurtdışından ithal ediliyor. Dolayısıyla ithal seviyesinde dolar ya da euro baz alınıyor.

Dolar uçuşa geçti peki akıllı telefonlar zamlanacak mı

Döviz kurlarında yaşanan artış sonrasında teknoloji tarafındaki pek çok ürüne zam gelmesi bekleniyor. Elbette bu kapsamda ilk sırada akıllı telefonlar var. Bilindiği üzere akıllı telefonların fiyatları belirlenirken döviz kurları baz alınarak vergilendirme yapılıyor.

Dolayısıyla döviz kurlarında yaşanan artış direkt olarak fiyatlardaki artışı da tetikleyecektir. Şimdilik teknoloji mağazalarındaki fiyatlarda öyle önemli bir artış gerçekleşmedi. Fakat kur farkının etiketlere yansıması zaman alacaktır. Buna istinaden, akıllı telefon almayı düşünüyorsanız zam gelmeden acele etmenizi tavsiye ederiz.

PC ve PlayStation fanları birbirine girdi

Bilim Teknoloji