DSÖ Kovid-19 ile mücadelede örnek alınması gereken ülkeyi açıkladı!

DSÖ Kovid-19 ile mücadelede örnek alınması gereken ülkeyi açıkladı!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip Kovid-19 salgınına karşı mücadelede Vietnam'ın örnek alınması gereken ülke olduğunu belirtti.

 

Dünya Sağlık Örgütü Kovid-19'la mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove, Vietnam'dan bahsederken: “Onlar, salgını kontrol altına almaya yardımcı olabilecek sisteme sahipler. Bu, tüm ülkelerde görmemiz gereken bir sistem. Vietnam, enfeksiyon hastalıklarla mücadelede devasa deneyime sahip.” sözlerini kullandı ve hızlı ve geniş kapsamlı hareket ettiklerini ekledi.

DSÖ Acil Durum Programı Direktörü Dr. Michael Ryan da Vietnam’ın çok hafif yük ve düşük ölüm oranı olan bir ülke olarak Kovid-19’a hiçbir şans tanımadığını ve büyük vakanın yaşanmasını önlemek için mümkün olan her şey yaptığını vurguladı. Vietnam’da uzun aradan sonra ilk kez 31 Temmuz Cuma günü koronavirüs kaynaklı ilk ölüm kaydedildi. Yeni salgının merkezi olarak gösterilen Da Nang kentinde, yaklaşık 1.1 milyonluk nüfusun tamamına Kovid-19 testi yapılması planlanıyor. Worldometers verilerine göre Vietnam'da bugüne kadar 642 Kovid-19 vakası kaydedilirken, toplamda 6 kişi hayatını kaybetti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık