DSÖ'den maymun çiçeği açıklaması

DSÖ'den maymun çiçeği açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde yayılan maymun çiçeği virüsüne karşı toplu aşılama ve sürü bağışıklığına gerek olmadığını duyurdu.

DSÖ Salgın Hastalıklara Hazırlık ve Önleme Direktörü Dr. Sylvie Briand, son haftalarda dünya genelinde yayılan maymun çiçeği virüsünün hangi hayvanlardan bulaştığının tespit edilemediğini vurgulayarak "Maalesef şimdilik bu salgının hangi hayvanlardan yayıldığını bilmiyoruz. Bize şimdiye kadar gelen tavsiyeler, toplu aşılama ve sürü bağışıklığına gerek olmadığı yönünde" açıklamasında bulundu.

Birleşmiş Milletlerin (BM) Cenevre Ofisinde düzenlenen 75. Dünya Sağlık Asamblesi kapsamında DSÖ yetkilileri maymun çiçeği virüsüne dair bilgiler paylaştı.

Virüsün hangi hayvanlardan bulaştığının tespit edilemediğini kaydeden DSÖ Salgın Hastalıklara Hazırlık ve Önleme Direktörü Dr. Sylvie Briand, "Maalesef şimdilik bu salgının hangi hayvanlardan yayıldığını bilmiyoruz." açıklamasında bulundu.

Briand, maymun çiçeğine karşı aşının gerekliliği konusunda ise "Bize şimdiye kadar gelen tavsiyeler, toplu aşılama ve sürü bağışıklığına gerek olmadığı yönünde." diye konuştu.

200 MAYMUN ÇİÇEĞİ VAKASI GÖRÜLDÜ

Bugüne kadar dünyada yaklaşık 200 maymun çiçeği vakasının görüldüğünü dile getiren Briand, bu rakamın ilerleyen günlerde artabileceğini belirtti. Briand, maymun çiçeği virüsüne karşı seyahat yasağı veya Kovid-19 salgınına karşı uygulanan yasakları DSÖ'nün gerekli görmediğinin ve maymun çiçeğinin yayılımının Kovid-19'dan farklı olduğunu vurguladı.

İlk olarak 6 Mayıs'ta İngiltere'de görülen maymun çiçeği virüsü şimdiye kadar 20 ülkeye yayıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık