Dünya basını, 'Yerel Seçim'i böyle yorumladı

Dünya basını, 'Yerel Seçim'i böyle yorumladı

Dünya basını, Türkiye'deki yerel seçim sürecini  yorumladı. Oylamanın yerel seçim olmasına rağmen 'Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açısından bir sınav olacağı' görüşünün üzerinde duruyor.Dünya basını, Türkiye’deki...

Dünya basını, Türkiye'deki yerel seçim sürecini  yorumladı. Oylamanın yerel seçim olmasına rağmen 'Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açısından bir sınav olacağı' görüşünün üzerinde duruyor.

Dünya basını, Türkiye’deki yerel seçim sürecini yakından izliyor. İşte, oy sayım süreci devam ederken yapılan yorumlardan bazıları:

BBC: ERDOĞAN’IN OYLANDIĞI BİR REFERANDUM

İngiliz özerk yayın kuruluşu BBC, ‘seçimlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oylandığı bir referandum’ olarak görüldüğü yorumu yaptı. Haberde, “Seçimler, iktidardaki AK Parti’nin Türkiye’nin en büyük illeri olan Ankara ve İstanbul’u kaybedebileceği korkusu yaşadığı bir ekonomik gerilemenin ortasında yaşanıyor. Ülke resesyonda, enflasyon yüzde 20 oranında ve TL, iflaslara yol açacak şekilde üçte bir oranında değer kaybetti” ifadeleri kullanıldı.

BBC “Erdoğan Türkiye’nin modern tarihindeki en popüler ve en bölücü lider” yorumu yaparken, ‘muhalefet partilerinin kutuplaşmış bir ülkede nadir bir birlik gösterisi ile biraraya geldiği’ belirtildi.

WASHINGTON POST: ABD YAKINDAN İZLİYOR

Amerikan gazetesi Washington Post, “Yerel seçimler, Türklerin ekonomik gerileme nedeniyle artan bir endişe ifade ettiği bir dönemde, Erdoğan’ın özellikle büyük kentler olmak üzere ülke çapındaki popülaritesi için kritik bir sınav olarak görülüyor” ifadelerini kullandı. 

Gazete, ABD’nin de oylamayı yakından izlediği yorumunu yaptı: “Trump yönetimi seçimleri yakından izliyor ve Ankara’yla, Suriye’deki savaş ve Türkiye’nin Rusya’dan hava savunma sistemi satın alması da dahil bir dizi konuda yaşanan tartışmaların, sert kampanya dönemi sona erdikten sonra yatışmasını umuyor.

REUTERS: ANKARA VE İSTANBUL EL DEĞİŞTİREBİLİR

İngiliz haber ajansı Reuters, Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerin el değiştirebileceği yorumu yaptı. Ajans, “Kısmen güçlü ekonomik büyüme sayesinde 16 yıldan uzun süredir Türkiye siyasetine hâkim olan Erdoğan, ülkenin modern tarihinde en popüler ama en bölücü lider haline geldi. Fakat anketler bu seçimde, başkent Ankara ile ülkenin en büyük kenti olan İstanbul’u bile kaybederek ağır bir darbe alabileceğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

THE GUARDIAN: MUHALEFET DEZAVANTAJLI GİRDİ

Gazete, ‘kampanya sürecinin adil geçmediğini’ de belirterek, gözaltına alınan HDP adaylarına dikkat çekti. Haberde, “Medyada büyük ölçüde hükümet yanlısı olan haberler de muhalefet partilerini dezavantajlı bir duruma düşürdü” ifadeleri kullanıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya