Dünyaca ünlü ekonomist: Türkiye’de enflasyon yüzde 59

Dünyaca ünlü ekonomist: Türkiye’de enflasyon yüzde 59

Dünyaca ünlü ekonomi profesörü Türkiye'den resmi olarak açıklanan enflasyon rakamının gerçek olmadığına söyledi, "Yüksek frekanslı verileri ve PPP ilkelerini (kamu özel işbirliği modeli) kullandığımda Türkiye’nin enflasyonunu yüzde 58,75 olarak ölçüyorum”

Johns Hopkins Üniversitesi’nden ekonomist Profesör Steve Hanke, Türkiye’nin enflasyonunu yüzde 58,75 olarak hesapladığını açıkladı.

Hanke, konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “TCMB, Türkiye’nin resmi ekim ayı enflasyonunu yüzde 19,89 olarak açıkladı. Bu rakamlar gerçeği yansıtmıyor. Yüksek frekanslı verileri ve PPP ilkelerini (kamu özel işbirliği modeli) kullandığımda Türkiye’nin enflasyonunu yüzde 58,75 olarak ölçüyorum, bu [TCMB’nin açıkladığı] sahte resmi oranın neredeyse üç katı. Bu durum, başkan Erdoğan ve TCMB’nin gündelik sahtekarlığından daha fazlası.” ifadelerini kullandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından ekim ayında açıklanan yıllık enflasyon oranı yüzde 19.9. ÜFE ise yüzde 45 açıklandı. Enflasyon Araştırma Grubu (ENA) ise yıllık enflasyonun yüzde 49,87 olduğunu açıklamıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi