Dünyanın en zengin isimlerine uzay yarışında vergi indirimi

Dünyanın en zengin isimlerine uzay yarışında vergi indirimi

Dünyanın en zengin isimleri olan Jeff Bezos, Elon Musk ve Richard Branson’ın uzay yarışında vergi indirimi aldıkları bildiriildi.

Elon Musk, Jeff Bezos ve Richard Branson tarafından yönetilen uzay araştırma şirketlerinin hepsinin fırsat bölgelerinde, federallerin ekonomik kalkınma projelerini çekmek için vergi teşvikleri sunduğu düşük gelirli alanlarda kilit tesisleri olduğu duyuruldu.

ABD medyası, bu teşvikler sayesinde milyarderlerin bu bölgelerde yaptıkları yatırımlarda sermaye kazancı vergilerinden kaçınmalarına ve bu yatırımların değerinin büyük bir vergi faturası biriktirmeden artmasına izin verdiğini bildirdi.

Vergi programının, Musk’ın SpaceX, Bezos’un Blue Origin ve Branson’un Virgin Galactic’i için turistleri uzaya götürmek ve önümüzdeki yıllarda astronotları aya ve Mars’a indirmek için çalışırken önemli bir avantaj sağladığı ifade edildi. 2020 yılında açıklanan Forbes Milyarderler Listesi'nde SpaceX'in kurucusu ve CEO'su Elon Musk ikinci, Amazon'un sahibi Jeff Bezos ise birinci sırada yer aldı. İngiliz yatırımcı Richard Branson ise 5 milyar USD servetiyle İngiltere'nin en zengin 7. ismi.

Ekonomi