Duygu Delen'in ölümünü protesto etmek isteyen kadınları valilik engelledi

Duygu Delen'in ölümünü protesto etmek isteyen kadınları valilik engelledi

Gaziantep'de Duygu Delen'in ölümünü protesto etmek isteyen kadınlar bugün eylem yapacaklarını açıklamışlardı. Valilik eylem öncesi hızlı bir karar alarak koronavirüs gerekçesiyle kamu kurum ve kuruluşlarıyla STK'ların her türlü eylemini yasakladı

Gaziantep Valiliği koronavirüssalgını gerekçesiyle kamu kurum ve kuruluşlarıyla sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin etkinlikleri de dahil her türlü etkinlik 15 gün süreyle yasaklandığını açıkladı. Gaziantep'te kadınlar bugün Duygu Delen'in ölümü üzerine protesto eylemi düzenleyeceklerini duyurmuştu.

17 Yaşındaki Duygu Delen'in Gaziantep'te eski erkek arkadaşı Mehmet Kaplan'ın evinde şüpheli şekilde ölmesinin ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün ildeki Demokrasi Meydanı'na saat 16.30 için çağrı yapmıştı. Kadınların eylemi öncesi Gaziantep Valiliği'nden yasak kararı geldi. Koronavirüs ile mücadele kapsamında alındığı belirtilen yeni tedbirler, Valilik tarafından yapılan açıklama ile yürürlüğe girdi. Buna göre, kamu kurum ve kuruluşlarıyla sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin etkinlikleri de dahil her türlü etkinlik 15 gün süreyle yasaklandı.

15 GÜN SÜREYLE YASAK

Valilikten yapılan yazılı açıklama şöyle: "Koronavirüs (Covid-19) salgınından ülkemizi ve vatandaşlarımızı korumak ve salgının toplu eylem/etkinlikler nedeniyle yayılması riskinin önlenmesi amacıyla gereken tedbirler salgın sürecinde alınmıştır ve alınmaya devam edilmektedir. Mevcut kamu düzeninin korunması, kamu sağlığının tehlikeye atılmaması ve salgınının yayılmasının önlenmesi, toplum sağlığını muhafaza etmek, koronavirüs salgınını engellemek, yaşanabilecek her türlü olumsuz durumun önüne geçebilmek amacıyla gerekli kararların alınması ihtiyacı doğmuştur.

İlimiz genelinde gerçekleştirilebilecek, (Siyasi partilerin, sendikaların ve sivil toplum kuruluşlarının kendi binalarında, kendi personel ve üyelerine yönelik yapacağı genel kurul ve toplantılar ile devlet kurum ve kuruluşlarının program ve etkinlikleri, resmi bayram, resmi anma günleri, resmi tören ve kutlamalar ile gelenek ve göreneklere göre yapılacak programlar, spor faaliyetleri ile bilimsel, ticari ekonomik amaçlarla yapılan programları kapsamında gerçekleştirilebilecek etkinlikler ve Valimizce izin verilenler hariç) tüm toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık yer toplantısı ile protesto eylemi, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, imza masası açma, meşale yakma ve taşıma, konferans, panel, seminer, kermes, yardım toplama faaliyetleri vb. her türlü eylem/etkinlikler 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddeleri ve ayrıca 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. ve 19. Maddeleri hükmü gereğince 15 Ağustos 2020 – 30 Ağustos 2020 tarihleri arasında (15) gün boyunca, genel asayiş ve kamu düzenin korunması için Valilik makamının oluru ile yasaklanmıştır."

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem