Düzce'de 5,9 büyüklüğünde deprem: Deprem, İstanbul, Sakarya ve Ankara'da da hissedildi

Düzce'de 5,9 büyüklüğünde deprem: Deprem, İstanbul, Sakarya ve Ankara'da da hissedildi

Düzce'nin Gölyaka ilçesinde 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Sarsıntı İstanbul ve Ankara'da da hissedildi.

05:43

Sağlık Bakanı Koca:

Düzce’de 22 yaralımız var, 1’inin durumu yüksekten atlama sebebiyle ağır. Şehre gerekli ambulans ve UMKE timi görevlendirmeleri yapılmıştır.

Düzce'nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğünde deprem, İstanbul, Bolu, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa, Zonguldak, Bartın ve İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedildi.

Saat 04.08'de merkez üssü Düzce'nin Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğündeki deprem, paniğe neden oldu.

Düzce'de depremin ardından enerji nakil hatlarında kesinti meydana gelirken, sarsıntıyla büyük korku ve panik yaşayan vatandaşlar evlerinden dışarı çıktı.

Kentte bazı ev ve iş yerlerinin duvarlarında yıkımlar yaşandı, evlerdeki bazı eşyalar yere düştü. Düzce Adliyesi'nde çatıdan kopan bazı beton parçalarının yere düştüğü görüldü.

Düzce'de okullar tatil

Düzce Valisi Cevdet Atay, deprem nedeniyle kentte eğitim öğretime bir gün ara verildiğini açıkladı.

Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan: 
İlçemizde can kaybı yok. Allah’a şükür yok. Sağduyulu bir şekilde vatandaşlarımız meydanlarda evlerinin önünde günün ışımasını bekliyor.
 

aa-20221123-29513305-29513303-duzcenin-golyaka-ilcesinde-59-buyuklugunde-deprem.jpg

(Fotoğraf: AA / Ömer Ürer - Düzce)

Elektrikler kesik

Düzce'de gerçekleşen 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, NTV canlı yayınında son durumu aktardı.

Özlü'nün sözlerinden satır başları şu şekilde:

"Depremin yıldönümünde bir tatbikat gerçekleştirmiştik. Çok şiddetli hissettik. Düzce'de herkes sokaklarda. Az önce bir artçı deprem daha oldu. Düzce'de depremle ilgili tedbirlerimizi hep aldık. Konut stoğumuz yüzde 80 oranda yenidir. Henüz şu anda tespiti yapılmış bir durum yok. Bütün ekiplerimizle tespit yapacağız. Elektrikler kesik. Şu ana kadar bize ulaşan bir yaralanma, yıkım, ölüm haberi yok. İnsanların büyük bir kısmı dışarda, caddede. Zaman zaman artçı sarsıntılar yaşıyoruz.

duzce-battaniye-deprem.jpg

Deprem nedeniyle araçlarına yakıt almak isteyenler, akaryakıt istasyonlarında yoğunluk oluşturdu. Artçı sarsıntıların devam ettiği kentte soğuk hava nedeniyle battaniyelere sarılan vatandaşlar ateş yakarak ısınmaya çalışıyor.

1.jpg

Soylu açıklama yaptı

İçişleri Bakanı Soylu: "Düzce'nin Gölyaka ilçesindeki depremin ardından valiliğimiz, AFAD ve 112 ekiplerine ulaşan can kaybı bilgisi bulunmamaktadır."
2.jpg

İmamoğlu açıklama yaptı

Merkez üssü Düzce olan ve tüm bölgede hissedilen depremde İstanbul’da AKOM’a iletilen herhangi bir olumsuz durum mevcut değildir. Depremin etkili olduğu tüm illerdeki gelişmeleri takip ediyoruz. Tekrar geçmiş olsun.

Yavaş'tan açıklama

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara'da da hissedilen Düzce'nin Gölyaka ilçesindeki 5,9 büyüklüğündeki depremle ilgili, "İvedilikle sahadaki ekiplerimizden bilgi aldık. Çok şükür ki Ankara'nın herhangi bir bölgesinden kötü haber almadık." ifadelerini kullandı.