Ebubekir Sofuoğlu’nun skandal sözleri, Türkiye gazetesini karıştırdı

Ebubekir Sofuoğlu’nun skandal sözleri, Türkiye gazetesini karıştırdı

Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun sözleri Işıkçılar Cemaati’nin yayın organı Türkiye gazetesini karıştırdı.

Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun sözleri Işıkçılar Cemaati’nin yayın organı Türkiye gazetesini karıştırdı.

Türkiye gazetesi yazarı Ahmet Şimşirgil, üniversitelilerin yerleştiği yerlerin neredeyse "fuhuş evleri" halini aldığını söylen Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’na destek vermişti.

Ahmet Şimşirgil, Sofuoğlu’na tepki gösteren A Haber’e sert çıkarak “Yazıklar olsun! Ebubekir Sofuoğlu'nun öyle söylemediğini Mısır'da sağır sultan duydu Neyin derdindesiniz? @Ahaber Azıcık utanmanız varsa yorumlarınızı okuyun öyle gelin Yeter artık! Tepkisi kime yağıyor” mesajını paylaştı.

Türkiye gazetesi yazarı Yücel Koç ise yazısında Ebubekir Sofuoğlu’nun adını vermeden eleştiriler yöneltti. Yücel Koç’un yazısında gençliğe yönelik mesajlar verdiği ve bugünkü tartışmayı işaret ettiği bölüm şöyle:

“Ya Türkiye olmasaydı, daha kaç milyon Müslüman ölürdü bölgemizde? Bunu en başta mazlumlara sahip çıkmayı insanlık onuru için vazife bilen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a borçluyuz... Ve elbette Anadolu'yu ilimle, irfanla, ehli sünnetle yoğuran, İslamiyetin özüne ters, yukarıda saydığımız radikal akımlara asla kapı aralamayan geçmişimize... Bu sebepledir ki, Türkiye'de ehli sünnet içeriden ve dışarıdan yoğun saldırı altında. İstiyorlar ki, gençlik ya bu radikal akımlara kapılıp özünden kopsun veyahut dinden uzaklaşsın, yine onların yönetebileceği bir zemine otursun. Kimliksiz, kişiliksiz bireyler de onların avucuna düşecektir nasılsa!

* Burada bir tehlike daha var dostlar... "Doğru"ları geniş kitlelere nasıl anlattığınız yahut anlatacağınız. Ehli sünnet âlimleri, asırlardır bunun yolunu ve yöntemini de bizzat tatbik ederek göstermiş. En başta geleni de fitneye-münakaşaya bulaşmadan, güzel ahlak ve tatlı dil ile...

Öğrendiğimiz şu ki, nefsini ayaklar altına almadan hiçbir yere varılmaz. Hele ki bu yolda...

Etrafımız bunca sarılmışken, düşman içeride ve dışarıda fırsat kollarken, her zamankinden daha dikkatli olmak elzem. İşte Arap Baharı ülkeleri... Ve onların durumuna düşen niceleri...

Tunus'ta seyyar satıcıya tokat atan kadın polisin pişmanlık gözyaşları hepimize ders olmalı. Üstelik, fitnenin ve başsız kalmanın neticesi onca örnekle karşımızda duruyorken. Diyeceğim bu kadar... Vesselam.”

NE OLMUŞTU

Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, 27 yıldır üniversitelerde görev yaptığını belirterek, Türkiye'de üniversitelilerin yerleştiği yerlerin "Nişantaşı'na döndüğünü" ve neredeyse "fuhuş evleri" halini aldığını söylemişti. Programda kendisine yönelik "genelleme yapılmaması ve sözlerinin ağır olduğu" uyarısı üzerine ise Sofuoğlu, "Gördüğüm var, istisna değil. Gelin gezdireyim o zaman ben anlamıyorum siz nerede yaşıyorsunuz" yanıtını vermişti. AKP’den sert tepkilerin yükseldiği Ebubekir Sofuoğlu hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem