Editörün Seçtikleri | 28 Ekim 2019

Editörün Seçtikleri | 28 Ekim 2019

Ayrıntı YayınlarıFrancocu Devlet oluşurken İspanya emperyalist/kapitalist sistemin çeperinde konuşlanmış, ekonomik gelişme sorunlarını aşamamış...

ABC Kitap editörleri, bu hafta da sizler için “Yeni Çıkanlar / Editörün Seçtikleri / Haftanın Kitabı” listelerini oluşturdular.

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

A. Raşit Kaya

İSPANYA

Faşizmden Demokrasiye

Ayrıntı Yayınları

Francocu Devlet oluşurken İspanya emperyalist/kapitalist sistemin çeperinde konuşlanmış, ekonomik gelişme sorunlarını aşamamış bir ülkeydi. Yeni kurulan devlet biçiminin ayırt edici özelliği, iktidarın belirli bir merkezde yoğunlaşması; otoriter ve faşist öğelerin kaynaşması olmuştur.

A. Raşit Kaya

A. Raşit Kaya, İspanya: Faşizmden Demokrasiye adlı kitabında müthiş bir eleştirel enerjiyle Avrupa’nın istisnai bir ülkesini mercek altına alıyor: 20. yüzyılın belki de en şiddetli iç savaşıyla altüst olan; sosyalistlerin, anarşistlerin, komünistlerin de dahil olduğu geniş bir yelpazede Sol’un kaybettiği bu iç savaş sonrasında faşist ve totaliter yapılanmaların toplumu kasıp kavurduğu, fakat yığınla baskıcı uygulamaya rağmen yüzünü yeniden ve ısrarla demokrasiye dönen İspanya. Türkçede benzeri bulunmayan bu çalışma, İspanya özelinden hareketle Türkiye gibi toplumların içinde bulunduğu siyasal darboğaza da ışık düşürmekte: totaliter rejimlerin panzehri olarak demokrasinin kaçınılmazlığı vurgulanmakta...

208 s.

İstanbul 2019

KİTABI SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Aytun Çıray

TÜRKİYE İÇİN SÖYLEŞİLER

Uğur Dündar Sordu

Kırmızı Kedi Yayınları

Usta gazeteci Uğur Dündar sordu, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray yanıtladı. Aytun Çıray tarafından kitaplaştırılan söyleşilerde, Türkiye’nin en çalkantılı dört yıllık dönemine ışık tutuluyor.

Kuş gribi için alınan aşılar neden imha edildi?

Erdoğan’ın kürtaj tartışmasını başlatma amacı neydi?

Davutoğlu - Yıldırım arasında niye gerginlik yaşandı?

Hakan Fidan, Erdoğan’a 17-25 Aralık’ta gerekli bilgileri verdi mi?

Davutoğlu- Kılıçdaroğlu görüşmesinin perde arkasında neler oldu?

31 Mart seçimleri iptal edilirken YSK’da neler yaşandı?

Kılıçdaroğlu’na suikastı 20 gün önce kim haber verdi?

176 s.

İstanbul 2019

KİTABI SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Karabey Aydoğan

UYGARLIĞIN TUĞLASI ARİFİYE KÖY ENSTİTÜSÜ

İş Bankası Kültür Yayınları

1937 yılında, Kocaeli’nin Arifiye köyünde kurulan Köy Eğitmenleri Kursu ile ilk tohumları atılan ve 1940 yılında hayata geçirilen Arifiye Köy Enstitüsü, tıpkı diğer enstitüler gibi işe ve üretime dayalı, bilim-sanat merkezli, bir bütün olarak birey yetiştirmeyi hedefleyen bir eğitim kurumudur.

Arifiye Köy Enstitüsü sadece eğitim-öğretim verilen ve duvarlardan ibaret bir yapı değildir. Farklı topraklardan, kültürlerden kendi gelenekleri, mirasları, yaşama alışkanlıklarıyla gelen öğrenciler burada edindikleri teorik bilgilerin yanı sıra azımsanmayacak düzeyde bir “hayat bilgisi” edinirler. Geleceğin nice öğrencilerine yol gösterecek, eğitim verecek, onların da hayatlarını aynı ilkeler çerçevesinde kurabilmelerini sağlayacak Atatürk ilkelerine ve Cumhuriyet’in esaslarına bağlı donanımlı birer eğitimci olarak yetişirler.

Arifiye İlköğretmen Okulu’nda eğitim almış Karabey Aydoğan’ın hazırladığı Arifiye Köy Enstitüsü, başta enstitünün kurucu müdürü Süleyman Edip Balkır olmak üzere, Arifiye’de görev almış, eğitimini burada tamamlamış, ziyaret ya da başka amaçlarla burada bulunmuş pek çok kişinin gerek yazılı gerek sözlü beyanlarından ve çeşitli kaynaklardan yararlanarak geniş bir tablo çiziyor. Kuruluş aşamasından enstitülerin kapatıldığı döneme kadar olan süreci uzun yıllar süren bir araştırmaya, yazılı belgelere ve zengin bir görsel arşive dayanarak inceliyor. Köy enstitüleri projesinin önemine bir kez daha vurgu yaparken, Arifiye özelinde eğitim tarihine ciddi bir katkıda bulunuyor.

776 s.

İstanbul 2019

KİTABI SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ