Eğitim-İş, Kuran kurslarındaki kayıt dışılığa tepki gösterdi

Eğitim-İş, Kuran kurslarındaki kayıt dışılığa tepki gösterdi

''Eğitimdeki en kritik dönem olan ve kişiliğin oturduğu, insanın yaşamının tamamı boyunca etkisini göreceği okulöncesi dönemin bu şekilde kontrolsüz, kimlerin elinde olduğu bilinmeyen bir sistemle yönetilmesi kabul edilemez''

Gazeteci Sefa Uyar’ın haberine göre,  Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, çocukların Diyanet ve tarikatlara mahkum edildiğini söyleyerek,  “Diyanet’e bağlı 4-6 yaş Kuran kursu sayısının Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı anaokulu sayısından çok daha fazla olduğunu görebiliyoruz. Okulöncesi eğitimi zorunlu ve ücretsiz eğitim kapsamına almayan anlayış, çocuklarımızı Diyanet ve bazı cemaat ile tarikatların kurslarına mahkûm bırakıyor. Bu anlayış; nesneleri göstererek ve dokundurarak anlattığımız, saymayı boncuklarla öğrettiğimiz küçük yaştaki çocuklarımızın pedagojik eğitimi olmayan kişilere emanet edildiğini gösterdi” dedi.

“Elbette bu yaklaşımın iktidarın milli, artık dini eğitim politikası ile gayet uyuştuğunu, sürece bakıldığında bunların planlı çalışmalar olduğunu söyleyebiliriz” diyen Özbay, “Laiklikle sürekli çatışan iktidar, gericilerin önünü açıyor. Eğitimdeki en kritik dönem olan ve kişiliğin oturduğu, insanın yaşamının tamamı boyunca etkisini göreceği okulöncesi dönemin bu şekilde kontrolsüz, kimlerin elinde olduğu bilinmeyen bir sistemle yönetilmesi kabul edilemez. Çocuklarımızın rüyalarını kâbusa çevirmekten vazgeçin” diye ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Eğitim