Ekonomistler Albayrak'ın paketini yorumladı: Merdiven altı mı hazırlandı?

Ekonomistler Albayrak'ın paketini yorumladı: Merdiven altı mı hazırlandı?

Ekonomistler, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın hazırladığı üç yıllık ‘Yeni Ekonomi Programı’na ilişkin yorumlarda bulundu

Ekonomistler, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın hazırladığı üç yıllık ‘Yeni Ekonomi Programı’na ilişkin yorumlarda bulundu. Albayrak'ın, bu yıl büyüme hedefinin 'bir miktar uzağında' kalınacağını söylediği programına ilişkin "Doktora tezlerinde örnek gösterilecek bir çakılma" yorumunda bulunan Uğur Gürses, "Kayınpederi ikna etmeye dönük" şeklinde konuştu.

Uğur Gürses, programa dair kapsamlı bir dizi paylaşarak, "Bakan Albayrak'ın sunduğu "yalan ekonomik dünya" bizleri değil kayınpederini ikna etmeye dönük" dedi. Gürses, dizisinde şunları kaydetti:

'BU CİDDİYET DÜZEYİNDEKİ PROGRAM MERDİVEN ALTI MI HAZIRLANDI?'

"Bütçe açığı tahminleri (2019-2022). Bakanın sunumunda salonda bulunanlara dağıtılan hali ile sırasıyla % 2.9, % 2.9, % 2.9, % 2.6. Bakanın sunumda açıkladığı  % 2.9, % 2.9, % 2.5, % 1.5

Bu ciddiyet düzeyindeki program "merdiven altı" mı hazırlandı? Doktora tezlerinde örnek gösterilecek" bir ekonomik çakılma yahu bu... Şuna ikna oluyorum giderek; Bakan Albayrak'ın sunduğu "yalan ekonomik dünya" bizleri değil kayınpederini ikna etmeye dönük...Kısa vadede siyasi olarak iki büyük metropole patladı az değil..."

'TUTARLI DEĞİL'

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, yeni programa ilişkin, “İmalat sanayiinin aramalı ve ham madde ithalatı bağımlılığında akşamdan sabaha önemli bir değişim olmazsa -ki olmayacak- 2020/2022 büyüme oranlar aynı yıllar için verilen cari açık tahminleri ile de hiç tutarlı değil. 2020/2022 için bütçe açığı tahminleri yüzde 2.9, 2,5, 1.5 aynı yıllar için tahmin edilen yüzde 5’lik büyümenin sağlayacağı vergi tahsilatını esas almış görünüyor. Oysa aynı yıllar için tahmin edilen cari açık ile büyüme tutarlı değil” değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomist Mustafa Sönmez ise, "Muhtemelen şöyle olmuştur. Tekneye taslağı getirmişlerdir. Büyümeye şöyle demiştir. Şunları %5-5-5 yapalım" yorumunda bulunurken, şunları kaydetti:

"Enflasyona bakıp "2022'de 5'in altına insin, %4,9 yapalım". “Bütçe açığını milli gelirin yüzde 3'üne kadar artıracağını açıklıyor Damat. Zamlar, vergiler, elde kalan kamu varlıklarının haraç mezat satışı doludizgin devam edecek demektir” dedi. Sönmez, “Damat'ın YEP'inde, T. Varlık Fonu ile Ağaoğlu'ndan sonra enerji firmalarının ve KOİ yüklenicilerinin kurtarılacağı da açıklanmış oldu. Damat'ın en büyük palavrası 2019'un yüzde 0,5 büyüme ile kapanması ve izleyen yıllarda % 5 üst üste büyüme. Gelin görün ki, %5 büyümeye rağmen işsizlik %12'ye yakın devam ediyor!. İnsan biraz tutarlılık var mı diye bakar yahu. Damat'ın palavra YEP'inin evlere şenlik hedefleri. tutarsız, inandırıcılıktan uzak. Her şeyi bir yana bırakıp büyüme -işsizlik hedeflerini yan yana koyunca absürtlük ortaya çıkıyor. Damat hedeflerinin hiçbir iç tutarlılığı yok. Kafadan 3 yıl üst üste %5 büyüme derken, işsizlikte pek eli sıkı. Bütçe açığı zam, vergi, şirket kurtarma emareleri ile dolu. Enflasyon hedefi de inandırıcı değil. En önemlisi Damat, İstanbul depremini onun getireceği yıkımı es geçiyor! Önceki 2018 Damat YEP hedeflerini hatırlayın, bugünkünün palavra düzeyini daha iyi anlarsınız."