Emine Erdoğan: Abdülhamit Han'ın mirasının kıymeti yeterince anlaşılmamış ve...

Emine Erdoğan: Abdülhamit Han'ın mirasının kıymeti yeterince anlaşılmamış ve...

Emine Erdoğan: Abdülhamit Han'ın mirasının k... Yıldız Sarayı Müzesi kataloğu tanıtım programında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, tarihi gerçeğe tamemen aykırı birçdeğerlendirme yaparak, Abdülhamit hakkındaki gerici tezleri tekrarladı....

Yıldız Sarayı Müzesi kataloğu tanıtım programında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, tarihi gerçeğe tamemen aykırı birçdeğerlendirme yaparak, Abdülhamit hakkındaki gerici tezleri tekrarladı. Erdoğan, "Ne yazık ki Abdülhamit Han'ın mirasının kıymeti yeterince anlaşılmamış ve tasfiye edilmiştir. Neyse ki bugün devletimizin ilgili organları bu mirasın toparlanarak bir araya getirilmesine öncülük etmiştir" dedi.

Emine Erdoğan, Yıldız Sarayı Çit Kasrı'nda Yıldız Sarayı Vakfınca düzenlenen, Yıldız Sarayı Müzesi Eser Kataloğu tanıtım programında yaptığı konuşmada, tarihin bu seçkin mekanında Sultan 2. Abdülhamit Han'ın ince ruhunun sindiği sarayda, bugün geçmişe bir kapı aralandığını dile getirdi. 

Erdoğan, Sultan 2. Abdülhamit Han'ın yakın tarihin anahtarı hükmünde bir padişah olduğunu, imparatorluğun zor bir döneminde siyasi, mali, askeri ve idari reformlarıyla geniş bir coğrafyaya hayat verdiğini iddia etti.

Abdülhamit'in 33 yıl boyunca bu toprakları idare ettiğini belirten Erdoğan, bu yönetim süresinde Osmanlı'nın Avrupa'daki topraklarının yarısını kaybettiğini, İngilizlerin Arap yarımadasına girdiğini, donanmanın Haliç'te çürüdüğünü, aydınlarının sürülüp hapsedildiğini, 1. Meclis-i Mebusan'ın kapatıldığını, İkinci Meclis'in ise bir darbe ile dağıtıldığı ve imparatorluğun Batılı büyükelçilerin oyuncağına dönüştüğünü, Düyun-u Umume ile ekonominin (vergi toplama dahil) sömürgeci devletlere devredildiği gerçeğini unutarak şöyle devam etti:

"İmparatorluk coğrafyasının dört bir yanında inşa ettirdiği eserler, onun feraset ve basiretini göstermektedir. O aynı zamanda sanata, kültüre, hatta zanaata olan merakıyla imparatorluk tarihinde çok müstesna bir yer edinmiştir. Yıldız Sarayı kompleksi içindeki marangozhane, kütüphane, güzel sanatlar binası, silahhane, fotoğrafhane, eczane ve seralar, onun rafine zevklerinin en somut nişaneleridir. Henüz o dönemde, müzeciliğin bir devlet hafızası oluşturmaktaki gücünü fark etmiş, geçmişle gelecek arasında bağ kurmuştur. Fakat ne yazık ki mirasının kıymeti yeterince anlaşılmamış ve tasfiye edilmiştir. Neyse ki bugün devletimizin ilgili organları, bu mirasın toparlanarak bir araya getirilmesine öncülük etmiştir. Her biri, tarihi kaynak hükmünde olan bu eserlerin orijinal mekanlarına döndürülmesi, takdire şayan bir çabanın ürünüdür. Öte yandan, Sultan Abdülhamit Han'ı daha iyi anlayabilmemizi sağlayacak Yıldız Sarayı Müze Koleksiyonu'nun bir katalogda toplanması, kayıt tutmaya meraklı bir Sultanın mirası adına da son derece anlamlıdır."

"TÜRKİYE'DE SON YILLARDA TARİHE MERAK GİTTİKÇE ARTIYOR"

Erdoğan, Türkiye'de son yıllarda tarihe merakın gittikçe arttığını vurgulayarak, tarihi dizi ve filmlerin, televizyon programlarının, kitapların geçmişi bugüne taşıdığını, bunların yeni nesiller için pusula niteliğinde olduğunu belirtti.

Abdülhamit Han'ın hayatını anlayabilmenin bugün her zamankinden daha da önemli olduğuna işaret eden Erdoğan, "Onun dönemi, ülkemizin karşı karşıya kaldığı sorunları anlamak bakımından bir ayna hükmündedir. Gönül ister ki gençlerimiz bu tarihi müzeleri daha çok ziyaret etsin ve bugünü anlamak için geçmişi bilmek bilincine erişsin." diye konuştu.

Erdoğan, bu vesileyle müzelerin eğitim alanında aktif şekilde kullanılması girişimleri dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığına takdirlerini sunarak, "Tarihin kalbi olan müzeler, gençler tarafından ne kadar çok ziyaret edilirse, gençler tarihin bilgeliğinden istifade ederek hayatı daha iyi anlar." değerlendirmesinde bulundu.

Bugün ayrıca bir başka etkinliğe de şahitlik edeceklerini aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Evlatlarının müzikle meşgul olmasını, farklı musiki türlerinin inceliklerine vakıf olmalarını isteyen Sultan 2. Abdülhamit'in mekanında, bir müzik dinletisiyle ruhlarımız şifa bulacak inşallah. Ülkemizde misafir ettiğimiz Suriyeli kardeşlerimiz arasında özel bir yeri olan Tambi Cimuk'u dinleyeceğiz. Ne mutlu ki ülkemiz onun gibi kabiliyetli bir genci kazandı ve ona vatandaşlık hakkı verdi. Onu ülkemize kazandıran iyi yürekleri kutluyorum. Tambi Cimuk'un müziğinin Türkiye ve Suriye halkları arasında dostluk köprüsü olmasını diliyorum."

"MÜZEDEKİ ESERLER, ZİYARET EDENLERLE SINIRLANMANIN ÖTESİNE GEÇECEK"

Programda konuşan Yıldız Sarayı Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Zeynep Karahan Uslu da yerli ve milli kültür vurgusunu şiar edinen siyasal ve toplumsal aklın, nesillere sahip çıktığını, ülkenin uluslararası kültür ve sanat platformlarında da en nadide örnekleriyle gösterildiğini ifade etti.

Uslu, bu süreçte kendilerinin de uzun yıllardır sürdürdükleri çalışmalarla idraklarına vurulmak istenen prangaların her bakımdan kırıldığı bir düzlemde, milli kültürü, sanat ve tarih perspektifinden kavradıklarını, tarihi, küresel dünyanın rekabet endeksinde yukarılara çıkmak için en büyük motivasyon kaynağı olarak gördüklerini söyledi.

Bu bilinci geniş toplum kesimlerine ulaştırmaya gayret ettiklerini dile getiren Uslu, tanıtımı gerçekleştirilen projeyle de somut kültürel miras hazinesi Yıldız Sarayı Müzesinin sanat koleksiyonlarını ve Sultan 2. Abdülhamit Han'ın obje koleksiyonlarını, seçkin bir yayın bünyesinde ilgililere ulaştırdıklarını anlattı. 
Uslu, Yıldız Sarayı Müzesi Kataloğu ile cumhuriyet tarihinde ilk kez müzede yer alan eserlerin, sergi salonlarını ziyaret edenlerle sınırlanmasının ötesine geçildiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından, Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığı kararnameyle Türk vatandaşlığına kabul edilen genç piyanist Tambi Cimuk da piyano resitali sundu.

Uslu tarafından Emine Erdoğan'a hatıra plaketi takdim edilen programa, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın yanı sıra, siyaset ve sanat dünyasından isimler de katıldı.

Etkinlik, aile fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

"Emine Erdoğan: Abdülhamit Han'ın mirasının kıymeti yeterince anlaşılmamış ve..." haberi, 28 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır. 28 Şubat 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Gündem kategorisi altında bulunan Emine Erdoğan: Abdülhamit Han'ın mirasının kıymeti yeterince anlaşılmamış ve... haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Emine Erdoğan: Abdülhamit Han'ın mirasının kıymeti yeterince anlaşılmamış ve... 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 15 Temmuz 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 08:45 Çakma NATO temsilcisi: Bakan ve yardımcıları ile fotoğrafları var
 2. 08:38 Demet Akalın, Çeşme'deki fiyatlara isyan etti
 3. 08:34 Oyuncu Seda Türkmen’den köpek katliamına dikkat çeken mektup
 4. 08:29 TÜİK’e maaş zammı davaları geliyor: “Geçmişe dönük zam alabilirsiniz”
 5. 08:24 Time dergisinden dikkat çeken ' Donald Trump' kapağı
 6. 08:20 Selçuk Geçer uyardı: Trump seçilirse dolarda ve ekonomide yeni büyük dalgalara hazır olun derim
 7. 08:17 Adıyaman'da 14 yaşındaki kız çocuğu intihar etti
 8. 08:12 Zırhlı aracı kriz yarattı: Süleyman Soylu ve AK Parti arasında gerilim mi var?
 9. 08:06 İsmail Saymaz: 15 Temmuz’un sosyalist savcısı o geceyi ilk kez anlatıyor
 10. 08:03 Bu illerde yaşayanlar dikkat: Meteoroloji'den kuvvetli sağanak yağış uyarısı
 11. 02:42 Burası Yunan adalarına taş çıkartır: İşte Türkiye'nin az bilinen cenneti!
 12. 02:41 Fenerbahçe'nin başına talih kuşu kondu! Takımın bel kemiği gidiyor
 13. 01:48 İspanyol futbolcu Lamine Yamal EURO 2024 turnuvasına damga vurdu!
 14. 01:48 Beşiktaş'ta büyük değişim! Takımın temel taşlarından biri ayrılıyor
 15. 01:43 Son dakika! Malatya’da göğsünden tabanca ile vurulan 1 kişi ağır yaralandı
 16. 01:35 İzmir’de ormanlık alanda yangın! Halen alevler yükseliyor!
 17. 01:10 Serinlemek için ırmağa giren genç öldü!
 18. 01:02 Arda Güler Real Madrid'den ayrılıyor! Carlo Ancelotti istedi!
 19. 00:59 Arda Güler Real Madrid'den gidiyor! Ancelotti kararını verdi
 20. 00:58 İspanya 4. Kez Avrupa Şampiyonu Oldu! İspanya devirdi, geçti!
Gündem Haberleri