En iyi Domain Alma Sitesini Seçmek

En iyi Domain Alma Sitesini Seçmek

Birkaç dakika süren domain kayıt işlemi zor değildir, zor olan doğru kayıt kuruluşunu seçmektir.

Site sahipleri web siteleri için belirlediği ismi bir alan adı kayıt kuruluşu aracılığıyla kaydettirmek zorundadır. Site adresi olarak kullanılacak olan bu isme domain veya alan adı denir. Birkaç dakika süren domain kayıt işlemi zor değildir, zor olan doğru kayıt kuruluşunu seçmektir.

Alan Adı Kayıt Kuruluşu Nedir?

alan-adi-kayit-kurulusu-nedir.jpg

Alan adı kayıt şirketi, internette alan adlarının satışına aracılık eden şirketlere denir. Aracı denmesinin nedeni bir şirketin alan adlarını satabilmesi için Internet Corporation for Assign Names and Numbers (ICANN) tarafından akredite edilmesi zorunluluğundan kaynaklanır. ICANN, dünya genelindeki tüm alan adı kayıt şirketlerine lisanslar sağlayan ve domain sistemlerinin yönetilmesinden sorumlu olan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Ancak, bir alan adı kayıt kuruluşunun ICANN onaylı olması, kaliteli hizmetler sağladığı anlamına gelmez. Bu nedenle, karar vermeden önce bu konudaki bazı noktaları anlamanız ve araştırmalarınızı buna göre yapmanız önemlidir.

Alan Adı için Kayıt Şirketi Nasıl Seçilir?

Web sitesinin domainini satın alma aşamasında kişiler farklı önceliklere odaklanmaktadır; bazıları kaliteli, güvenilir hosting altyapısı sunan bir firmadan domain almak isteyebilir ya da uygun bütçe, teknik destek, sürükle bırak site oluşturucu gibi kriterler bazıları için ağır basabilir. Hatta bazıları için adres çubuğunda kilit ikonu görünmesine ve “güvenli değil” etiketinin engellenmesine yarayan SSL sertifikasının ücretsiz sunulması, bir alan adı kayıt firmasından beklenen hizmetlerden olabilir.

Hosting

Ülkemizde çoğu hosting firması aynı zamanda alan adı kayıt hizmeti sunmaktadır. Hosting, bir web sitesinin var olabilmesi için gereken domain dışındaki bileşendir. Bu nedenle çoğu firma bu iki hizmeti birlikte sunar. Web sitesinin içeriğinin depolanmasını ve sitenin yayında kalmasını sağlayan hosting hizmeti, web sitelerinin performansıyla doğrudan alakalıdır.

Hosting satın aldığınızda bir alan adını da ücretsiz olarak kaydettirebileceğiniz kampanyalara rastlayabilirsiniz, ancak bunlar genellikle en ucuz seçeneklerdir ve sitenizin çok kalabalık bir sunucuda barınmasına neden olabilir. Domainin dahil edildiği hosting planlarını alırken, ayrıntılara hakim olmanız önerilir.

Fiyat

fiyat.jpg

Bir domaini kaydettirmek; tek seferlik bir satın alma işlemi olarak düşünülse de gerçekte yıllık döngülerle “yenileme” adıyla ödeme yapılması gereken bir kiralama prosedürüdür. Tüm alan adlarının son kullanma tarihi vardır. Süresi dolduğunda yenileme işlemi yapılmazsa, başka biri söz konusu alan adını satın alabilir.

Bazen, reklamı yapılan domainin promosyon fiyatının, yenileme fiyatından çok uzak olduğuna şahit olabilirsiniz. Başlangıçta maliyeti düşük bir alan adı, yenileme sırasında pahalıya mal olabilir. Bu noktada şeffaf olmayan fiyatlandırmalara sahip şirketlerden uzak durmanız önerilir.

Fiyatları araştırırken 30 günlük para iade garantisinin olup olmadığına da bakabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir ek ücret olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Alan adınızı başka bir alan adı kayıt kuruluşuna aktarmak istediğinizde ekstra maliyetler çıkarabilen firmalar ne yazık ki söz konusudur. Normalde transfer için ücret alınmaz.

WHOIS

whois.jpg

Bir alan adı kaydedildiğinde ICANN, alan adı sahibinin kayıt sırasında verdiği bilgileri WHOIS denen bir veritabanına kaydeder. Ancak bu veri tabanı herkese açıktır. İsim, soyisim, e-posta adresiniz gibi verilerin herkes tarafından görünmesini engellemek için hosting sağlayıcıları ve alan adı kayıt kuruluşları WHOIS Gizleme hizmeti sunmaktadır. Böylece WHOIS araması yapanlar isminiz ve iletişim bilgilerinizin yerine domain kayıt şirketinin iletişim bilgilerini görür.

Spamlardan ve kötü niyetli kişilerden korunmak adına çoğu site sahibinin önemsediği bu hizmet için, ücret talep eden bir firmayla karşılaşırsanız, WHOIS gizleme özelliğinin çoğu firma tarafından ücretsiz sunulduğunu hatırlayın!

Destek

Domain satın alacağınız kayıt kuruluşunun sunduğu teknik destek konusunda araştırmalar yapmanız, müşteri yorumlarını okumanız önemlidir. Kritik bir durum ortaya çıktığında sağlayıcınız yetkin bir şekilde yardımcı olmaya hazır olmalıdır.

7/24 müşteri desteği olan şirketlerle iletişime geçerek, ücretler veya transfer süreçleri hakkında satış öncesi merak ettiğiniz soruları sorabilir, teknik desteğin yanıt verme hızı ve iletişim şekli hakkında fikir edinebilirsiniz.

Transfer

Alanı adları, bir kayıt şirketinden diğerine taşınabilir. Alan adı kayıt kuruluşunuzdan memnun kalmama ihtimalini göz önünde bulundurarak, bu seçeneğin kolaylıkla kullanılabilir olduğundan emin olmalısınız.

Çoğu alan adı kayıt şirketi, alan adlarını herhangi bir ücret talep etmeden transfer eder. Ancak, bazıları bunu karmaşık hale getirmeye çalışabilir veya yukarıda da ifade ettiğimiz gibi alan adının kilidini kaldırmak için ücret talep edebilir.

Bu nedenle bir kayıt şirketinden alan adı satın almadan önce transfer politikasını gözden geçirerek alan adı transferi için uygulanacak prosedürü, ek ücret talep edilip edilmediğini, ilgili şartları bilmeniz önemlidir.

Transfer konusunda bilmeniz gereken bir diğer nokta, kaydedildiği ilk 60 gün boyunca bir alan adını transfer edemeyeceğinizdir. Sonrasında istediğiniz kayıt kuruluşuna geçiş yapabilirsiniz.

Ek Hizmetler

Alan adı kaydından önce domain kayıt kuruluşu tarafından sunulan WordPress hosting, SSL, kötü amaçlı yazılım korumaları, kurumsal mail hosting, mobil uyumlu tema seçenekleri sunan sürükle bırak sitesi oluşturucu gibi diğer hizmetleri de gözden geçirmeniz ilerde ihtiyaç duyabileceğiniz için önerilmektedir.

Sonuç

En iyi domain kayıt şirketini seçmek; hosting altyapısının modern ve güçlü olup olmadığı, 7/24 yetkin destek sunup sunmadığı gibi kriterleri göz önünde bulundurmayı, transfer politikalarını ve ek hizmetlerini araştırmayı gerektirir. Ayrıca cazip kampanya ve en ucuz fiyatlara sahip olmasındansa dengeli ve şeffaf fiyatlandırmalar sunması önemlidir.

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji