Enflasyon Araştırma Grubu Mayıs Ayı Ekonomik Analiz Raporu: Orta sınıfı yok eden fakirleşme büyüyor

Enflasyon Araştırma Grubu Mayıs Ayı Ekonomik Analiz Raporu: Orta sınıfı yok eden fakirleşme büyüyor

Enflasyon Araştırma Grubu Mayıs Ayı Ekonomik... ENAG: Vatandaşlarımızın alım gücündeki azalmanın orta sınıfı yok eder biçimde gerçekleştiğini izliyoruz

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) Mayıs Ayı Ekonomik Analiz Raporu’nda, “Yanlış para politikası kararları, beklentileri daha da bozmaya devam ediyor. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,3’lük bir ekonomik büyüme gerçekleştiğini lakin vatandaşlarımızın alım gücündeki azalmanın orta sınıfı yok eder biçimde gerçekleştiğini izliyoruz” uyarısı yapıldı.

ENAG Mayıs Ayı Ekonomik Analiz Raporu’nda, Kur Korumalı Mevduat’ın (KKM) günümüze kadar 120 milyar TL üzerinde hazineye ek ödeme yarattığı belirtildi. Raporda şu veriler yer aldı:

Ekonomiyi etkileyen dış faktörler

“Mart ve Nisan ayı raporlarımızda belirttiğimiz üzere, Fed ve ECB faiz artırım süreçlerinin içinde olması sebebiyle gelişmekte olan ve 3. Dünya ülke ekonomilerine negatif etkilerin daha da anlamlı olmaya başladığını görüyoruz. ABD’de ve Avrupa’da enflasyonun yükselen seyri küresel bir ekonomik daralmaya işaret ediyor. İkinci çeyrek raporlarında (Haziran ayı itibariyle) gelecek raporlar ile bu durumun tespitini daha sağlıklı yapacağımızı düşünüyoruz.

“Enerji konuları aynı zamanda gıda güvenliği ve ulaşılabilir konuları ile birlikte hareket eden olgular"  

Durağanlık seyrine giren küresel ekonominin etkileri emtia tarafında özellikle gıda ve petrol özelinde ortaya çıktı. Özellikle yükselen enerji maliyetleri nedenli güvenli gıdaya ulaşılabilirliğin azaldığının tespitini de Dünya Gıda Konseyi raporlarında görmekteyiz. Enerji raporlarımızda belirttiğimiz petrol fiyatlarındaki yükseliş seyrinin süreceği olgusunun nitekim tespitlerini yatırım kuruluşlarındaki profesyonellerin de (Moody’s, S&P, Goldman Sachs raporları) teyit etmeye başladığını izliyoruz. Enerji bağımlılığı ve sürdürebilir enerji konuları aynı zamanda gıda güvenliği ve ulaşılabilirliği konuları ile birlikte hareket eden olgular olarak ele alınmaya başlandı.

“Hem ABD hem de AB tarafındaki stagflasyon sinyalleri"  

ABD ve Avrupa borsaları ekonomilere olan istihdam yaratıcı yönünü yıllardır süregelen QE (parasal genişleme) politikası ile arttırmıştı, QT (parasal daralma) politikası ile birlikte tüm dünyada işsizlik sayılarının yükseleceğini, PMI verilerinin arz-talep dengesindeki kırılma ve gelir eşitsizliği nedenli olarak daha da artacağını öngörüyoruz. Geçen ay da belirttiğimiz üzere bu baskılar sebebi ile QE politikalarına mecburen dönüleceğini tahmin ediyoruz. Bu yüzden yukarıda belirttiğimiz gibi 2. Çeyrek raporları çok önem arz ediyor. Hem ABD hem de AB tarafındaki stagflasyon (ekonomik durağanlık ve yüksek enflasyon) sinyalleri ile birlikte bu sürecin 2008 krizinde ve sonrasında yaşanan para politikası patikasına yakınsayacağını düşünüyoruz.

Ekonomiyi etkileyen iç faktörler

Nisan ayı Merkez Bankası (MB) faiz kararında politika faizini sabit tuttuğunu (%14) hep birlikte takip ettik. Dünyada artan enflasyon yükselişi ve parasal daralma politikaları ile birlikte bunu görmezden gelen para politikalarına devam edildiğini izliyoruz.

Kur Korumalı Mevduat’ın (KKM) günümüze kadar 120 milyar TL üzerinde hazineye ek ödeme yarattığını üzülerek izliyoruz. Geçen ay bu yan politikaların enflasyonist baskıyı arttıracağı yönündeki öngörülerimizi sizlerle paylaşmıştık. Bu ay E-TÜFE araştırmamızdaki artış da bunu doğrular niteliktedir. ENAGrup Tüketici Fiyat Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Mayıs ayında yüzde 5.46 arttı. E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı ise yüzde 160.76 olarak gerçekleşti. Yanlış para politikası kararları, beklentileri daha da bozmaya devam ediyor.

“Orta sınıfı yok eden fakirleştiren büyüme"  

‘Fakirleştiren büyüme’ kavramına tekrar değinirsek, yılın ilk çeyreğinde %7,3’lük bir ekonomik büyüme gerçekleştiğini lakin vatandaşlarımızın alım gücündeki azalmanın orta sınıfı yok eder biçimde gerçekleştiğini izliyoruz. Dış borçlardaki artış ile birlikte bu duruma baktığımızda ise uygulanan yanlış politikalardan kaynaklı hem enflasyondaki yükseliş, hem işsizlikteki artış, hem de kurdaki artış bu ekonomik büyümenin topluma yansımadığını belirtir niteliktedir. Söz konusu olumsuzlukların daha da artarak devam edeceğini tahmin ediyoruz.

Dış ticaretteki gelişmelere baktığımızda ticaret açığında yıllık bazda %157’lik bir artış olduğunu görüyoruz. Üretimde dış ticarete bağımlılığın ortaya çıkardığı bir net fotoğraf var: Ucuza satıp yerine pahalıya koyuyoruz ve ürettiğimiz de vatandaşların ihtiyacını tam anlamıyla karşılayamıyor (fakirleştiren büyümenin en net fotoğrafıdır bu aynı zamanda). Nitekim ithalattaki artışın 29,7 milyar dolar gibi rekor bir seviyeye çıktığını ihracatın ithalatı karşılama oranının ise %64 seviyesine gerilediğinden zaten bunu görebilmekteyiz. Bu durumun yansımalarını da CDS risk primindeki 700 baz puanın aşağısına düşmeyen seyir ile de teyit etmekteyiz. Temerrüt risk sınırı (ülke iflası) olarak geçen puanlara her geçen gün daha fazla yakınsandığını da belirtmek isteriz.”

"Enflasyon Araştırma Grubu Mayıs Ayı Ekonomik Analiz Raporu: Orta sınıfı yok eden fakirleşme büyüyor" haberi, 10 Haziran 2022 tarihinde yazılmıştır. 10 Haziran 2022 tarihinde de güncellenmiştir. Ekonomi kategorisi altında bulunan Enflasyon Araştırma Grubu Mayıs Ayı Ekonomik Analiz Raporu: Orta sınıfı yok eden fakirleşme büyüyor haberi 2022 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Enflasyon Araştırma Grubu Mayıs Ayı Ekonomik Analiz Raporu: Orta sınıfı yok eden fakirleşme büyüyor 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Ekonomi konusunda 21 Mayıs 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Serkut Bozkurt Genel Yayın Danışmanı

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 09:51 Ayhan Bora Kaplan soruşturması: İşte tutuklanan polis müdürlerinin ifadeleri
 2. 09:46 Memleket Partisi: Parti kapatılmadı binayı taşıdık
 3. 09:43 Eski eşi tarafından bıçaklanan kadın isyan etti: ‘Bu adamı nasıl serbest bırakırsınız?’
 4. 09:28 Sauber, yeni donanım sayesinde kritik bir soruna çözüm getirmeye hazırlanıyor
 5. 09:25 Fatih Ürek'in 5 katlı malikanesi: Evi boyatmak için istenen para ağızları açık bıraktı
 6. 09:18 Cumhurbaşkanlığının adı kullanılmış: TÜGVA'nın eski yöneticisi dahil 3 kişiye dolandırıcılık davası
 7. 09:13 Karar yazarı Elif Çakır: Erdoğan’dan mesleğe yeni başlayan yargıçlara hak, hukuk, adalet tavsiyesi
 8. 09:12 Milli yas ilan edildi, bayraklar yarıya indi
 9. 09:04 Türkiye’den Romanya vatandaşlarına vize muafiyeti
 10. 09:00 CHP: Erdoğan seçimden ders almamış, yargıya müdahalede ısrarcı
 11. 08:48 Nuray Babacan: Cumhurbaşkanı Danışmanı oturtulduğu yeri beğenmedi, valiyi fırçaladı
 12. 08:44 İslam Memiş tarih verdi: Altın ve gümüşte yeni rekorlar yolda
 13. 08:37 Menzil şeyhi: Lüks ve şatafattan uzak durun
 14. 08:33 Dizi oyuncuları birbirine girdi: 'Cannes'da çıplaklık' tartışması
 15. 08:30 Ece Erken, arkadaşı ve eski eşinin fotoğrafını görünce sert konuştu: Alıştım şerefsizlere
 16. 08:26 ABD’li rapçi canlı yayında yanlışlıkla kendisini vurdu
 17. 08:22 Kişi başı borç 77 bin TL: 40.3 milyon vatandaşın 3,1 trilyon borcu var
 18. 08:18 Tasarruf tedbirlerine uymadı: Bakanlık için 15 katlı bina kiralandı, içi tamamen yenilendi
 19. 08:15 Muharrem İnce'den Erdoğan'ın 'milli yas' ilanına tepki
 20. 08:09 Çetin Doğan: Üstüme vazife olmayan konuda talimat verdiğimi gösterin kendimi yakarım
Ekonomi Haberleri