Erdoğan, Arınç ile 1.5 saat görüştü: Arınç: Olumlu, dostane bir görüşmeydi

Erdoğan, Arınç ile 1.5 saat görüştü: Arınç: Olumlu, dostane bir görüşmeydi

Erdoğan, Meclis Eski Başkanı Bülent Arınç Külliye'de kabul ederek görüşme yaptı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Eski Başkanı, AK Parti kurucusu Bülent Arınç Külliye'de kabul ederek görüşme yaptı. Gazeteci Mehmet Akif Ersoy'un sosyal medya hesabından son dakika olarak duyurduğu görüşme 1.5 saat sürdü.

 

Dostane görüşme

Görüşmenin ardından BBC Türkçe’ye bilgi veren Arınç, Erdoğan’ın kendisini davet ettiğini, davet üzerine akşam saatlerinde bir araya geldiklerini ve 1,5 saate yakın görüştüklerini söyledi.

Saat 21.00'e doğru Erdoğan’ın yanından ayrıldığını belirten Arınç, “Çok olumlu, dostane bir görüşmeydi” dedi.

Bülent Arınç Pazartesi günü BBC Türkçe'de yayımlanan röportajında, AKP Genel Başkanlığı görevini de yürüten Cumhurbaşkanı Erdoğan'a muhalefet etmemek gibi bir 'içtihatta bulunduğunu' belirtmiş, "Beni fazla zorlamasınlar. Çünkü içtihatlar zaman zaman değişebilir" demişti.

Arınç helallik istemişti

Arınç, Erdoğan'a kırgın olduğunu ve helallik beklediğini söylemişti.

Erdoğan ile ilişkisi hakkında konuşan Bülent Arınç, “Ona karşı hiçbir zaman rakip olmayacağım diye bir içtihatta bulundum. Beni fazla zorlamasınlar. Çünkü içtihatlar zaman zaman değişebilir” demişti. Arınç ayrıca Erdoğan’dan ‘helallik’ beklediğini söyledi. Bahçeli için ise “Bahçeli geçmişten beri bizim dışımızda bir insan. O ne söylerse onunla başka türlü hesaplaşırız zamanı, zemini geldiğinde…” ifadelerini kullanmıştı.

Arınç, şunları söylemişti:

“Özelde bana ağabey diye hitap eder, biz Tayyip Bey diye ona hitap ederiz. Evet, eski samimi günler şu anda yok ama bu bizim özündeki beraberliğimizi değiştirmez. Elbette bana karşı söylenmiş sözlerden dolayı kendisinden bir helallik dilerim, beklerim. Bu çok önemli çünkü benim için. Ben onu Bahçeli gibi görmüyorum, Bahçeli geçmişten beri bizim dışımızda bir insan. O ne söylerse onunla başka türlü hesaplaşırız zamanı, zemini geldiğinde. Ama ağabey-kardeş ilişkisi içerisinde olan insanlar birbirlerini kırmamalı, birbirlerine sırt çevirmemeli. Bir adam eşkiyaya sahip çıkarken benim kardeş diyebildiğim bir insan bana sahip çıkmazsa ben bundan gücenirim. Bunun da helallik olarak bana dönmesini isterim. Biz bunları kendi aramızda halledeceğiz inşallah. Bundan dolayı bir kırgınlığım elbette vardır ama bunu reddedecek noktada değiliz.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika