Erdoğan, Biden görüşmesinde gündeme gelmeyen tek konu: 24 Nisan sözde soykırım kararı

Erdoğan, Biden görüşmesinde gündeme gelmeyen tek konu: 24 Nisan sözde soykırım kararı

Erdoğan, Biden görüşmesi sonrası açıklama yaptı: CNN Türk muhabiri " 24 Nisan gündeme geldi mi? " diye sordu. Erdoğan "Hamdolsun hiç gündeme gelmedi" diye yanıt verdi.

Türkiye, DEAŞ ile mücadele eden tek NATO ülkesidir.
Üzülerek bir hususun altını çizmek istiyorum; iyi terörist-kötü terörist sınıflandırmasına giden çarpık zihniyet sürüyor. 
Bir terör örgütü eliyle, diğerinin yok edilemeyeceği ortaya çıkmıştır. 
YPG'ye verilen desteğe son verilmesi gerektiğini açıkça söyledikBir terör örgütü eliyle, diğerinin yok edilemeyeceği ortaya çıkmıştır. 
Biden ile hem sorunları hem de ortak konuları  yapıcı şekilde ele aldık.
Sayın Biden ile görüşme trafiğimizi arttıracağız.

(Biden ile görüşme) İki müttefike ve stratejik ortağa yakışır şekilde, doğrudan diyalog kanallarını, etkin ve düzenli şekilde kullanma konusunda mutabık kaldık

Kaynak ülkelere teslim ettiğimiz teröristlerin hiçbir tahkikata uğramadan serbestçe dolaşabilmesi, hatta kimi ülkelerde terör eylemi yapabilmesi büyük bir zafiyettir

Soru / Cevap

Afganistan'da biz Pakistan ve Macaristan'ı yanımıza alma isteğimizi söyledik. Hiçbir sıkıntı yaşanmadan bu desteği verelim istiyoruz.


"ABD, Afganistan için bize mali destek vermeli"

Afganistan'dan çıkmamız istenmiyorsa, diplomatik, lojistik, mali konularda ABD'nin bize vereceği destek büyük önem arz ediyor.

S-400 konusunda söylediklerimizin arkasındayız 

S-400'de bizim düşüncemiz daha önce neyse, aynı düşünceyi Sayın Başkan'a (Biden) ifade ettim, F-35 konusunu da aynı şekilde ifade ettim.

VOA muhabiri: Afganistan konusunu açabilir misiniz? S-400 konusunda mutabakata oldu mu?
Erdoğan: Sayın Biden ile görüşmem yeni değil. Bizim Patroit Füzeleri ile görüşümüz belli. ABD bize şifreleri vermedi. Biz de S-400 konusunu ele aldık. Bunun dışında (Rusya) ticari ekonomi alanlarımız var.

CNN Türk muhabiri: 24 Nisan konusu gündeme geldi mi?
Erdoğan: Hamdolsun, 24 hiç gündeme gelmedi.


 


 

 

 

Etiketler :