Erdoğan: DEAŞ'ın foyasını biz ortaya çıkardık

Erdoğan: DEAŞ'ın foyasını biz ortaya çıkardık

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin bir gün gecikmeli Meclis grup toplantısında konuştu. Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik düzenlediği

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin bir gün gecikmeli Meclis grup toplantısında konuştu. Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik düzenlediği harekata ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, "DEAŞ'ın foyasını biz ortaya çıkardık" dedi. Erdoğan, "Müttefiklerimizin yüzümüze başka konuşup arkamızdan başka şeyler yaptıkları açığa çıkmıştır. Suriye meselesi Kuzey Afrika ve Orta Doğu coğrafyasını yeniden dizayn edilmesini amaçlayan bir projenin ürünüdür" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmalarından öne çıkanlar şöyle:

"Bugüne kadar hep '2 devlet bir millet' derdik bundan sonra 5 devlet bir millet."

"Milletvekili arkadaşlarımız Meclis'e iştirak noktasında zayıf olduklarını arkadaşlarımdan istihbar ettim. Üç günümüzü biz bu Meclis çalışmalarına örnek bir parti olarak Ak Parti olarak veremezsek bize yazıklar olsun. Burada hassas olmamız lazım. Hele hele bu dönemde çok daha hassas olmamız lazım. Arkadaşlar sizleri bahçelerden toplayıp gruba getirmemesi lazım."

'BASKI VE ZULÜM YOLU SEÇİLDİ'

"Müttefiklerimizin yüzümüze başka konuşup arkamızdan başka şeyler yaptıkları açığa çıkmıştır. Suriye meselesi Kuzey Afrika ve Orta Doğu coğrafyasını yeniden dizayn edilmesini amaçlayan bir projenin ürünüdür. Gerçi biz Suriye yönetimine ortada hiçbir çatışma yokken demokrasiden adaletten yana tavır takınması için çok çabaladık. Özellikle vatandaş dahi sayılmadıkları için horlanan Kürt kardeşlerimize, baskı altında utulan Türkmen kardeşlerimize hakkaniyetle davranılması için ısrarcı olduk. Bunu bizzat Esed'in kendisini defaatle söylemiş bir liderim. Ancak baskı ve zulüm yolu seçildi."

'EY ARAP LİGİ, NE KADAR SURİYELİYİ KABUL ETTİNİZ?'

"Ey Arap ligi acaba siz ne kadar Suriyeliyi kabul ettiniz? Yav siz Suriye'yi Arap liginden çıkardınız. Şimdi de Türkiye'ye hakaret etmek için Suriye'yi almak gibi bir projeyi hayata sokmaya çalışıyorsunuz. yaşanan bu kaos ortamını fırsat bilen güçler DEAŞ altında bir cinayet makinesi icat etmiş ve ortaya salmıştır. Arap liginin bu mültecilerle ilgili bir kuruş destek verdiği bakî mi?"

"Suriye'de 9 Ekim saat 16:00'da başlattığımız harekat, hamdolsun başarıyla devam ediyor. Türkiye bu noktaya bir anda gelmemiştir. Bu işin bölücü terör örgütüyle mücadelemiz bakımından yaklaşık 40 yıllık, Suriye konusu bakımından yaklaşık 8 yıllık mazisi var."

'DEAŞ'IN FOYASINI BİZ ORTAYA ÇIKARDIK'

"İslamla yakından uzaktan ilişkisi olamayan bu vahşi örgüt İslam ve Müslümanların en büyük düşmanıdır ve yüz karasıdır. Bugün dahi hâlâ bölgede Müslümanlar lehine atılabilecek her adımın önüne DEAŞ faktörü bir engel olarak çıkartılmaya devam ediliyor. Üstelik onları fiilen yönlendiren ülkeler bugün karşımıza güya en büyük DEAŞ düşmanı görüntüsüyle çıkmaya çalışıyor. Biz kimin ne rol oynadığını gayet iyi biliyoruz. DEAŞ’ın foyasını biz ortaya çıkardık. Fırat Kalkanı operasyonunda 3 bin DEAŞ üyesini etkisiz hale getirdik."

"Mültecilerle ilgili harcamalarımız 40 milyar doları aştı."

"Önümüzde iki yol vardı ya Avrupa'da ve Amerika'da yazılan bu senaryoda Batı'da Ya bize biçilen role teslim olacak, yanı başımıza gelenlere rıza olacak, kasap bıçağına boynumuzu uzatacaktık ya da mücadele edecektik. Türk milletinin mazisinde teslim olmak asla yoktur. Biz de yapmamız gerekeni yaptık."

Politika